A probléma kezelhetőségének egyik legsúlyosabb gátja, hogy a vizelet-, illetve széklettartási nehezítettség sokak számára tabu. Az életminőséget erősen befolyásolja, hiszen amíg egy egészséges embernek a hétköznapi rutin, mint a bevásárlás, ügyintézés, nyaralás semmiféle gonddal nem jár, addig egy ilyen betegséggel küzdő embernek bizony minden program előkészítést igényel. Elmagányosodás, szexuális közömbösség is kialakulhat a szégyenérzet miatt.
Bármikor, bárkinél előfordulhat, de nálunk, nőknél gyakoribb. Átmenetileg gyakran kialakul kismamáknál terhesség alatt, szülés után gyermekágyban, de néha elég egy erős felfázás ahhoz, hogy vizelet-visszatartási problémánk legyen. Minél idősebb valaki, annál gyakoribb, de nem mindegy, milyen életkorban éljük meg. Egy fiatal lányt biztosan mélyebben érint lelkileg, ha elcsöppen egy köhögésnél a vizelete, mint egy idős asszonyt.
Mint minden betegségnek, ennek is stádiumai vannak. Kezdetben csak hasűri prés hatására (tüsszentés) távozik kis mennyiségű vizelet, a másodikban járáskor, végül a harmadikban már nyugalmi állapotban is. Okozhatja a záróizom meggyengülése, ami például születéskor, medencekörnyéki műtétek után jelentkezhet, illetve a húgycső, illetve a húgyvezetékek rendellenes elhelyezkedése. Menopauza után az ösztrogénhiány csökkenti a húgycső rugalmasságát a vizelet áramlásával szemben.
Van segítség? Válasz az Ápolónő blogon!