(Cikkünkben az iskola, és a szülő nevét az anyuka kérésére nem írtuk le, mert tart attól, hogy gyermekeinek hátránya származna ebből.)
Mosdó felújítás segédlettel
“Amikor elsősök voltak a gyerekek, nyilván vittük a virágot, segítettünk kifesteni, belepótoltunk a számítógépes terem korszerűsítésébe, mert azt kért a tanító néni. De már akkor hallottuk, hogy a mosdók, a WC-k állapota kétségbeejtő. Azóta eltelt 4 év, de semmi sem változott a mosdókban” – mondta egy anyuka, akinek az egyik Pest megyei általánosba járnak a gyermekei.
Rendszeresen kapnak a gyerekek húgyúti fertőzéseket
Anyuka szerint olyan szörnyen néz ki a mosdó, hogy a lánya és a fia csak akkor megy el az iskolában WC-re, ha muszáj. “Kint a folyosón van a WC-papír, már ha van, tehát koszos kézzel tekeri le a gyerek. Bent sem jobb a helyzet, szappan tutira nincs, szóval kezet ott sem mos, örül, ha folyik a víz. Kézfertőtlenítő a zsebben, nálunk ez a megoldás. Aztán nem tudja bezárni a WC-ajtót, sokszor becsukni sem, mert rossz. A klotyó pedig gyakran kakis, bűzös, ülőke nincs, a lehúzó nem működik, takarítónő sehol. Vagyis van, és dolgozik is, csak az összes mellékhelyiséget nem tudja 45 perc alatt fertőtleníteni. Pedig gondolom pont úgy kellene, mint egy irodaházban” – folytatja az anyuka. Arról is panaszkodik, hogy gyakran meghibásodnak az amúgy is ronda, törött, hiányosan berendezett mosdók, olyankor folyik minden. “Gyakran előfordul húgyúti fertőzés, a leírtak után talán nem kell elmagyarázni, miért. Mindenesetre nem egészséges, higiénikus a környezet, az tuti.”
Sajnáljuk, nincs pénz
“Amikor megkérdezzük a vezetőséget, hogy mikor lesz már megoldás erre a kérdésre, csak azt a választ kapjuk, hogy: Tudunk a problémáról. Sajnáljuk. Nincs pénz. A tanárok is fel vannak háborodva a mellékhelyiségek állapota miatt, arra kérték a szülőket, hogy segítsenek. Magyarul: adjuk össze a pénzt az új mosdókra. Mivel az oktatási intézmény nem szedhet pénzt, ezért a szülők által létrehozott alapítványon keresztül lehetne összegyűjteni a felújítás összegét.”
Mit mond a területileg illetékes tisztifőorvos?
Az ÁNTSZ helyett már az illetékes kormányhivatalok népegészségügyi osztályához tartozik mindennek az ellenőrzése.
Dr. Katona Ildikó járási tisztifőorvos azt mondja, hogy hallott már a szóban forgó iskola állapotáról, több bejelentés is érkezett, amit kivizsgáltak. A panaszok egy része megalapozott volt, de a vizesblokkok működőképesek, használhatók. Az iskolát éjszaka takarítja a személyzet, de délelőtt is van egy takarító, délután pedig kettő. Az oktatási intézmények vizes blokkjaira két jogszabály vonatkozik:
- az egyik leginkább a mosdók, illemhelyek számát adja meg a használók számának függvényében
- a másik konkrétan az intézményekre vonatkozó jogszabály és szabvány, amely az alapterületet, a tisztíthatóság feltételeit stb. határozza meg.
Feltétel, hogy a helyiségeket folyamatosan tisztán kell tartani. A takarításra vonatkozóan minimum naponta egyszer, illetve szükség szerint, ahogyan a terhelés kívánja. A kézmosás és WC-használat tárgyi feltételeit is folyamatosan biztosítani kell.
Megkerestük a Klebelsberg Intézményfenntartó Központot, de cikkünk megjelenésig nem kaptunk választ a kérdéseinkre. Amint válaszolnak, természetesen azonnal frissítjük írásunkat.