A szakemberek szerint a terhesség alatti dohányzás mellett további vizsgálatokkal ki lehet mutatni azt is, hogy a gyerekek szervezetébe milyen egyéb méreganyagok, szennyeződések jutottak, sőt még azt is, hogy az anya milyen nem diagnosztizált fertőzéseket hordott ki a terhessége idején. A kutatók azt remélik, sikerül kapcsolatot találni a magzati korban ért negatív hatások és bizonyos krónikus betegségek, mint autizmus, az elhízottság vagy a szívbetegségek között annak érdekében, hogy jobban feltérképezhessék ezen betegségek kialakulási folyamatát, és megtalálják a lehetséges megelőzési módokat.
A vizsgálat során a kutatók 531 iskolás korúnál fiatalabb gyermek vérmintáját elemezték az Egyesült Államok hat településén, majd megkérdezték a gyerekek édesanyját, dohányzott-e a terhesség idején. A szakemberek ezután ismét megvizsgálták a vérmintákat, és a tesztek 81 százalékában pontosan meg tudták állapítani, hogy a várandós anya dohányzott-e.
A kutatók szerint lehetséges, hogy a molekuláris nyomok egy részéért a gyerekek későbbi passzív dohányzása a felelős, de mivel újszülötteknél is találtak bizonyítékokat, ezért biztos, hogy a születés előtti hatások szerepe a döntő.
További terhesség és dohányzás témájú cikkek az NLCafén
- Végigdohányozta terhességét, hogy erős gyermeke születhessen
- A terhesen dohányzó kismamák karcsúbbak?
- A munka a 9. hónapban épp oly káros, mint a terhesség alatti dohányzás