Egerekbe sikeresen ültettek be a kutatók olyan bőrt, amit egérínyből vett őssejtekből, laboratóriumi körülmények között növesztettek.
Ilyesmi történt korábban is, de a mostani bőr a természetes bőr minden eddiginél több funkciójára képes, például izzadni és szőrt növeszteni is tud. A jelenlegi szövetnövesztési módszerek nagy problémája, hogy nem képesek a természetes szövet minden biológiai funkciójával bíró szövetet laboratóriumi körülmények között előállítani. Így volt ez az ember által előállított bőrrel is: nem voltak benne mirigyek, sem szűrtüszők. Ez változott most meg.
Az eredmények jó hírt jelentenek a kísérleti állatok számára is, mert hamarosan talán lehetővé válik, hogy az eredetivel gyakorlatilag teljesen azonos, de tenyésztett szövetekkel váltsák fel az állatkísérleteket.
A tudósok szerint további 5–10 év, mire az eredmények az emberi gyógyításban is alkalmazhatók lesznek. A mostani nagy lépés annak előfutára is lehet, hogy hamarosan teljesen funkcióképes emberi szerveket tudjunk előállítani.
Forrás: bbc.com