nlc.hu
Egészség
Magasan képzett ápolókkal pótolhatják a hiányzó orvosokat

Magasan képzett ápolókkal pótolhatják a hiányzó orvosokat

Már idén elkezdődik a kiterjesztett hatáskörű okleveles ápolók képzése Magyarországon.

A jelenleginél gyorsabban juthatnak egészségügyi ellátáshoz a betegek, ha nálunk is elindul az úgynevezett non-doktori rendszer – írja a Magyar Idők. A szisztéma a világ több országában is létezik, amelynek lényege, hogy orvosok helyett bizonyos ellátásokat magasan képzett ápolók nyújtanak.

Három hazai vidéki egyetemen már ősztől megkezdik az itthon kiterjesztett hatáskörű okleveles ápolónak nevezett szakemberek képzését. Ők a tervek szerint az orvosokról is jelentős terhet vehetnek le, többek között a háziorvosi praxisokban és a sürgősségi osztályokon.

Ők végezhetik el például a krónikus betegek – magas vérnyomásban szenvedők, cukorbetegek – időszakos vizsgálat, ellenőrzik a leleteket, sőt felírják az újabb adag gyógyszereket.

A Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Karának dékánját, Betlehem Józsefet még december 1-jén bízta meg az emberi erőforrások minisztere az itthon újdonságnak számító ellátási modell kidolgozásával és koordinációjával.

A jogszabály viszont, amely lehetőséget ad arra, hogy az ápolók a főiskolai diploma megszerzését követően, másfél éves egyetemi képzés keretében megszerezzék az új, MSc-fokozatú végzettséget, már tavaly augusztusban megszületett.

A három vidéki egyetem ez év őszétől fogadja is a jelentkezőket, mégpedig hat specializációban, amelyek lefedik azokat az egészségügyi területeket, ahol a legnagyobb az orvoshiány. Ezek az alapellátás, a sürgősség, az idősgondozás, a műtétek körüli tevékenység, az aneszteziológia és az intenzív terápia. Egyetemenként és területenként 20-20 jelentkezőt fogadnak, azok számára pedig, akik eddig nem tudtak a lehetőségről, augusztusban pótfelvételit hirdetnek.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top