Az inkontinencia nemcsak vizelet-, de széklet-visszatartási nehézséget is jelent. Az előbbi előfordulása azonban jóval gyakoribb, ráadásul a nők körében. Az inkontinencia egyre többünket érint a kor előre haladtával, de a fiatalabb korosztály körében sem teljesen ismeretlen.
Az inkontinencia okai
Az inkontinencia különböző mértékű lehet: van úgy, hogy csak pár csepp vizelet távozik egy tüsszentés, köhögés vagy nevetés alkalmával, de az is előfordul, hogy már nincs idő a mosdóig eljutni, olyan hirtelen kezd el feszíteni a hólyag. Az inkontinenciának éppen ezért különböző okai lehetnek:
- Az enyhébb szivárgást elsősorban a gátizmok, a húgyhólyagot megtámasztó medencefenéki izmok meggyengülése okozza. Ez gyakran fordul elő fiatal nők körében, szülés után vagy a gátizmokat túlzottan megterhelő sportolás következtében is, az inkontinencia ezen típusánál a gátizomtorna például sokat segíthet.
- Az inkontinencia súlyosabb eseteiben már enyhe megerőltetésre vagy hastájéki nyomásra is előfordulhat vizeletürítés. Ebben az esetben is mindenképpen orvoshoz kell fordulni, hiszen az inkontinencia csak tünet, aminek a kiváltó okait szakértőknek kell megtalálni, hogy az inkontinenciát a leghatékonyabb módszerrel lehessen kezelni. Ez lehet akár gyógyszeres kezelés vagy műtéti beavatkozás is, attól függően, mi az eredeti probléma.
Tegyünk az inkontinencia ellen
Ha még nem alakult ki nálunk az inkontinencia, tegyünk azért, hogy így is maradjon! Az inkontinenciát kiválthatja vagy súlyosbíthatja a túlsúly, a mozgáshiány, egyes gyógyszerek mellékhatása is lehet, de az sem mindegy, mit eszünk vagy iszunk. Ha viszont már szenvedünk az inkontinencia tüneteitől, elviselhetőbbé tehetjük a mindennapokat speciális inkontinenciabetétekkel.