Ezt a zenét hallgasd, ha túl magas a vérnyomásod!

nlc | 2019. Június 01.
Hiába, a komolyzenének nem csak az élvezeti értéke kiemelkedő, de mostanra az is bebizonyosodott, hogy egészségünkre is kedvező hatással van. A komolyzene nagyjai ugyanis olyan műveket alkottak, melyek közül néhány képes visszaszorítani a túl magas vérnyomást.

Egy német tanulmányban megállapítást nyert, hogy olyan nagy formátumú zeneszerzők darabjai, mint Mozart vagy Strauss, képesek hatni a vérnyomásunkra. Ezek a művészek, tehát nemcsak a zene történetét írták át örökre, de orvosi szempontból sem elhanyagolható az életművük.

Komolyzene szívesen

A Ruhr-Universitat Bochum tanulmányából az is kiderül, hogy a komolyzene hallgatása nem csak a vérnyomást szabályozza, mert kedvezően hat a szívritmusra is, és úgy általában pozitívan befolyásolja a szívműködést, ami a hosszú élet egyik záloga. A kísérletben 120 résztvevő különféle élettani paramétereit vizsgálták: kortizolszintet, pulzusszámot. Két csoportot alkotva: az egyik 60-as csoportban zenét hallgattak, míg a másikban, a kontrollcsoportban teljes csend volt. A zenehallgatós csoportot további 3 részre bontották: egyikben Mozart, a másikban Strauss-műveket, míg a harmadikban ABBA-slágereket hallgathattak a résztvevők. A vizsgálat során, főként a nőknél volt megfigyelhető a zenehallgatás hatására bekövetkező drasztikus stressz-szint csökkenés.

Mozart a befutó

A zene tehát és a zeneterápia, nagyon is pozitívan tud hatni elménkre és testünkre is. Mozart darabjai pedig különleges hatással vannak szervezetünkre: csökkenti a magas vérnyomást, mégpedig úgy, hogy a szívizom relaxációjának következtében csökken az artériás nyomás. A magas vérnyomásban szenvedők tehát rakjanak fel otthon egy Mozart-lemezt, vagy irány egy komolyzenei koncert!

A 18. századi osztrák zenezseni műveiről már korábban állították, hogy akár az epilepsziás roham számát és intenzitását is képes csökkenteni. Kétségtelen összefüggés van a zenehallgatás és a szív- és érrendszer, illetve agyunk működése között: kellemes zenét hallgatva testünkben endorfin szabadul fel, mely jólétünket szolgálja.

Exit mobile version