Koronavírus, avagy a COVID-19
Először 2019 decemberében azonosították az ismeretlen eredetű kórokozót a sokat emlegetett Vuhanban, Kínában. Több koronavírus pusztított már a világon, ilyen a SARS, vagy a MERS. Az új vírus a COVID-19 elnevezést kapta. A vizsgálatok szerint a vírus eredeti hordozói denevérek vagy tobzoskák lehettek, ám a legvalószínűbb, hogy nem róluk, hanem egy másik állatfajról került át az emberekre. A COVID-19 cseppfertőzéssel terjed, és bárki elkaphatja, de veszélyeztetettebbek az idősek és legyengült immunrendszerű embertársaink. Jelenlegi információk alapján a fertőzési rátája, vagyis a fertőzőképes beteg által megfertőzött emberek száma 2-5 közé tehető.
A koronavírus tüneteit és kezelése
A koronavírus felső légúti betegségeket, tüdőgyulladást okozhat. A tünetek lehetnek: hirtelen magas láz, fejfájás, fáradtság; száraz, majd később hurutos köhögés, illetve fulladás érzése. Amennyiben a lázat nem sikerül csillapítani, tüdőgyulladás alakulhat ki. Fontos tudni, hogy a koronavírus tünetei jelen ismereteink szerint legkésőbb 11 és fél nap után már jelentkeznek, de feltételezhető, hogy ennél később is kialakulhatnak.
Vannak, akik elkapják , de tünetmenetesen vészelik át a betegséget, viszont így is fertőznek. Ezért fontos kerülni a közösséget. Vannak úgynevezett magas kockázati csoportba tartozó emberek, akik fokozott fertőzésveszélynek vannak kitéve, ilyenek a szív- és érrendszeri betegségekben szenvedők, a cukorbetegek, a vesebetegséggel élők, a daganatos betegek, illetve a 60 év felettiek. Esetükben a tünetek súlyossá válnak, és akár intenzív ellátásra is szorulhatnak.
Jelenleg nincs olyan ellenszer, ami specifikusan a COVID-19-re hatna. A kórházi kezelés célja a beteg tüneteinek enyhítése, az életfunkciók stabilizálása és a szövődmények kialakulásának megelőzése. Ha a koronavírus tüneteit észleled magadon, NE menj orvoshoz! Hívd fel a háziorvosodat, vagy az ingyenes zöldszámot. Kérj segítséget telefonon. Tájékozódj a diagnosztizálás menetéről szóló aktuális információkról a kormány erre a célra készített oldalán.
A legtöbben (nagyjából 80 százaléka a vírushordozóknak) bármely speciális kezelés nélkül felépülnek a betegségből.
Mit tehetünk a koronavírus terjedésének lelassítására?
Ha tehetjük, maradjunk otthon, és limitáljuk a személyes érintkezések, találkozások számát. Mossunk kezet rendszeresen és alaposan, tartsunk legalább egy méter távolságot a többi embertől, használjunk kézfertőtlenítőt, kesztyűt, maszkot.
Összefogás koronavírus-járvány alatt
- „Elzártam magam a családomtól, hogy segíthessek!” – Ingyen fuvarral segíti a fáradt orvosokat, ápolókat egy budapesti taxis
- 40 éve barátnők, úgy döntöttek, együtt vonulnak karanténba