Mindössze néhány hónapig maradnak meg az emberi testben a koronavírus antitestjei – mutatta ki egy német kutatás.
A Münchenben lévő Schwabing Klinikán kezelt páciensek tesztjeinél, „kilencből négy páciens esetében látunk csökkenő antitestszámot egy olyan speciális teszt segítségével, amely csak nagy biztonságú laboratóriumokban végezhető el” – mondta Clemens Wendtner, a kórház fertőző betegségekkel foglalkozó részlegének szakértője, hozzátéve, hogy egyelőre kérdéses, milyen mértékben hat ez a hosszú távú immunitásra és az oltási stratégiákra, de kritikus ellenőrzésre szorul a folyamat.
Az eredmények azt sugallják, hogy a már felgyógyult betegek újrafertőződhetnek a vírussal, de ennek megerősítéséhez további vizsgálatokra van szükség. A test immunválaszát az antitestek kiválasztásáért felelős B-sejtek és a korábban felismert antitestek észleléséért és megöléséért felelős T-sejtek alkotják. Mindkettőre szükség van a hosszú távú immunitás kialakulásához.
Wendtner eredményei egybecsengenek a világ más pontjain végzett vizsgálatok adataival. Kínai kutatók a The Nature című tudományos folyóiratban számoltak be arról, hogy a koronavírus-antitestek száma két hónap után erőteljesen csökkent a vérben. Ez különösen igaz volt a tünetmentes páciensekre, akik kevesebb antitestet termeltek, ezáltal gyengébb volt az immunválaszuk.
A King’s College London tudósai is arra jutottak, hogy a fertőzés után mindössze három hónap alatt elveszítik a páciensek az immunitásukat.
A vérvizsgálatok kimutatták, hogy míg az emberek 60 százaléka indított erős immunválaszt a vírus elleni harca a fertőzés csúcspontján, csupán 17 százalékuknál maradt ugyanilyen hatékony három hónappal később – olvasható a The Guardian online kiadásában.
Az immunrendszer többféleképpen képes legyőzni a koronavírust, de az antitestek jelentik a fő védelmi vonalat. Az eredmények arra utalnak, hogy az emberek újrafertőződhetnek és a vakcinák nem védik őket sokáig.
(MTI)
(Kiemelt kép: Unsplash)
- Koronavírus-gyógyszer: allergia elleni orrsprayben találtak ígéretes hatóanyagot magyar és osztrák kutatók
- Agykárosító hatása is lehet a Covid-19-nek