Koronavírus: kiderült, melyik maszk mennyire véd

nlc | 2020. Szeptember 30.
Alapos tesztnek vetették alá a legelterjedtebb maszktípusokat, hogy kiderüljön, melyik mennyire engedi át a koronavírust.

Azt már tudjuk, hogy a koronavírus átadása leginkább a maszkviseléssel előzhető meg. Ám rengetegféle maszkot hordanak az emberek, és nem tudni, melyik mennyire hatékony. Tudatos Vásárló külföldi tesztek alapján készített egy praktikus összeállítást, hogy melyik maszk véd a legjobban, mennyire engedik át a vírust.

A leghatékonyabb az egészségügyben használt szelepes N95-ös (FFP2) maszk volt, de jól teljesítettek a háromrétegű sebészeti maszkok, valamint a házilag varrt pamutmaszkok is.

A legkevésbé hatékonyak a fleece anyagú csősálak voltak, amelyeket például futáshoz árulnak nyakmelegítőnek. Ez az anyag a légzés során keletkező nagyobb cseppeket kisebb részecskékre bontja, ezek pedig utána könnyebben áramlanak a levegővel. A kendőből hajtogatott vagy kötözött maszkok szintén rosszul teljesítettek, nem nyújtottak jelentős védelmet.

A cikkben arra is kitérnek, hogy milyen anyagból érdemes házilag maszkot készíteni. A magas pamuttartalmú anyagok jól szűrnek, ám a mosással egyre nehezebbé válik bennük a légzés. A 100 százalékban műszálas anyagoknál ez a mosással nem változik. A legjobban ezért a magas pamuttartalmú, de elasztánt is tartalmazó szövetek szűrik a kilélegzett levegőt.

Meglepetést okozott, hogy a papírzsebkendő egészen jól szűrt, és levegőt is lehet kapni rajta keresztül. Ezért ha biztosra akarunk menni, a maszk két rétege között helyet biztosíthatunk egy harmadiknak is, a papír zsebkendőnek. Ám a zsepi érzékeny a nedvességre, ezért rendszeresen cserélni kell.

A részletes teszt elolvasható a Tudatos Vásárló oldalán.

Még több cikk a maszkokról:

Exit mobile version