A hányinger, az émelygés a terhesség korai előjelei közé tartoznak. De honnan tudhatjuk, hogy már a végéhez közeledünk, és hamarosan megszületik a babánk?
A szülés előjelei
A szülés előjelei közé tartoznak a jósló fájások, amikről ugyan az hírlik, hogy nem olyan rendszeresek és nem olyan fájdalmasak, mint közvetlenül a szüléskor jelentkező fájások, ha először szülsz, könnyen megtéveszthetnek. Ugyanígy a szülés előjele lehet a fészekrakó ösztön, vagyis, amikor előszeretettel rendezgeted a lakást, és azt érzed: valahogy megnyugtat a pakolás. A derékfájás is egy figyelmeztető tünet lehet, ami leginkább egyfajta folyamatos nyomásérzékelésként írható le.
Kevésbé ismert tünet, ami ugyanúgy a közelgő szülést jelzi, az étvágytalanság. Amikor már közeleg a babád világrajövetelének időpontja, előfordulhat, hogy nem kívánod az ételeket, még azokat sem, amiket egyébként örömmel ettél a terhességed alatt. Ezt azonban ne keverd össze azzal, amikor falási rohamok és az étvágytalanság váltja egymást, ugyanis ez a szülés előtti depresszió jele is lehet. De az étvágytalanság mellett/helyett a szülés előjeleként jelentkezhet hasmenés is, és az sem ritka, hogy bár hasmenést nem tapasztalsz, a széklet állaga megváltozik, eltér a „megszokottól”. Ne ijedj meg, ebben az időszakban akár 1-2 kilogramm súlycsökkenést is tapasztalhatsz.
Hogyan teheted könnyebbé az utolsó heteket, napokat?
Ha már tapasztalod a szülés előjeleit, azért, hogy megkönnyítsd a szülés előtti időszakot, figyelj oda magadra, és a tested, valamint a lelked jelzéseire is. Ilyenkor jót tehet, ha több időt töltesz a pároddal – persze csak akkor, ha valóban erre vágysz, hiszen sok kismamának éppen az az igénye, hogy egy kicsit maga legyen. Ha társaságra vágysz, szervezz babaváró bulit – de ha a szervezéshez nem érzel energiát, kérd meg az egyik barátnődet. Ez jó alkalom lehet arra, hogy megoszd a már tapasztaltabb barátnőiddel a félelmeidet, az érzéseidet, és gyakorlati tanácsokat is kapj.
Sokat jelenthet az is, ha már előre tisztázzátok a pároddal, hogy az első otthon töltött napokban ki segít majd neked – ő, vagy esetleg anyukád, vagy egy másik családtag. Az első napokban fáradt leszel, így fontos, hogy még előtte találjatok arra megoldást, hogy ki végzi majd a házimunkát helyetted. Készülj fel előre abból is, hogy mit kell tartalmazzon a kórházi csomag, ne hagyd az utolsó napokra, pillanatokra!
Hősök és találékony anyák:
- 67 órán keresztül vajúdott, őt csodálja most az internet
- Azt hitte, meddő, 40 évesen mégis gyereket szült
- Maszturbálással enyhítette a szülési fájdalmakat egy nő