Majomtámadás, süteménytúladagolás, összeomló trón – az uralkodóknak sem jár mindig dicső halál

Szabó Sz. Csaba | 2021. Szeptember 19.
Igen, a semla nevű svéd desszert tényleg nagyon gusztusosan néz ki, de mindenkit megkérünk, hogy lehetőleg ne fogyasszon belőle egy ültő helyében tíznél többet.

A történelem egyik nagy tanulsága, hogy időnként még a nagy uralkodók is képesek hülyébbnél hülyébb módokon meghalni:

Szunanda Kumariratana (fotó: Wikipedia)

A legbizarrabb uralkodói haláleset Sziámban (ma Thaiföld) történt 1880 május 31-én. A progresszív reformjairól és modernizációs törekvéseiről  ismert Csulalongkorn király első felesége, az akkor csupán 19 éves – egyébként terhes –  Szunanda Kumariratana királyné, és lánya, a kétéves kis hercegnő népes kíséretük társaságában épp az uralkodói család rezidenciája felé tartottak, amihez át kellett kelniük az ország legnagyobb folyóján, a Csaophraján. A kíséret tagjai ekkor egy gőzhajóban zsúfolódtak össze, a királynét és a hercegnőt pedig beültették egy kisebb bárkában vontatták maguk után.

Aztán megtörtént a baj: a vad áramlatok felborították a királyné csónakját, és Szunanda Kumariratana a lányával együtt a vízbe esett. Az őrök, a szolgák és az udvari nép jelenlévő tagjai pedig néma döbbenettel nézték végig a jelenetet: senki sem ugrott be, hogy kimentse a fuldoklókat. Ugyanis a korabeli thaiföldi törvények értelmében közember nem érinthette a királyi család tagjait; ha valaki mégis megtette, az halállal lakolt. A várandós királynét és a kis hercegnőt tehát elnyelte a folyó. A vigasztalhatatlan Csulalongkorn király meg büntetésből bebörtönöztette a szolgák vezetőjét, és Thaiföld történetének legdrágább temetését rendezte meg a feleségének (legalábbis így szól a népszerű anekdota: bizonyos források szerint viszont a személyzet tagjai valójában azonnal a királyné a kislány segítségére siettek, de sajnos nem jártak sikerrel).

Kapcsolódó cikkeink:

Exit mobile version