Mitől fáj a térdünk?
A térdízület felépítésében csontok, porcok, szalagok, izmok és inak vesznek részt, illetve a térdet borító tokban még ízületi folyadék is található. Ennek a struktúrának bármelyik része is sérül vagy fertőződik, az fájdalmat vált ki.
Az okok között szerepelhet a túlterhelés, mozgás vagy elhízás miatt a szalagok sérülése, szakadása, túlnyújtása, a porcleválás, térdkalács ficam, gyulladásos folyamatok a térdfolyadékban. A térdproblémák között előfordul a nyáktömlőgyulladás okozta fájdalom, de akár a lúdtalp miatt nem megfelelő testtartás is vezethet térdfájáshoz, illetve a porckopás, reuma, ízületi gyulladás.
A térdfájás jelentkezhet a térd belső oldalán, a hajlító részen, jelezhet mozgáskor, lépcsőzéskor, lehet tompa vagy éles és szúró. Okát minden esetben ki kell vizsgáltatni, ha pihentetésre nem szűnik meg, mert csak a képalkotó eljárások adnak biztos diagnózist. A szakorvos ezután tud kezelést javasolni, ami:
● Gyulladás esetén lehet injekciós terápia
● Szalagszakadáskor, krónikus gyulladáskor artroszkópos műtét
● Sérült vagy elkopott térdízületeknél, porcoknál a részleges vagy teljes térdprotézis kínálhat tartós megoldást.
A térdbántalmak megelőzése
Ügyeljünk mindig a mozgásra, és készüljünk fel kellőképpen! Főleg, ha a családunkban vagy nálunk jelentkezett már ízületi probléma, figyeljünk oda térdünkre! Csak a megfelelő sportruházatban, cipőben eddzünk, túrázzunk, használjunk térdvédőt, vagy pl. kineziológiai tapaszt. Ha túlsúlyosak vagyunk, először könnyítsünk a testtömegen étrenddel, és csak ezután vágjunk bele intenzívebb mozgásba! Már pár kiló mínusz is rengeteget segíthet az ízületi terhelésen!
Mozgás előtt sose felejtsünk el bemelegíteni, a sporttevékenység befejeztével pedig nyújtsunk, pihentessük a végtagjainkat! Ne edzünk ész nélkül, kérjük edző segítségét, ha nem vagyunk tisztában a helyes gyakorlatvégzéssel, igaz ez akár futási technikára is.
Tájékozódjunk ízületvédő étrend-kiegészítőkről, és válasszunk olyan készítményt, amelyben minél többféle értékes hatóanyag van, pl.kondroitin, MSN, glükozamin, kollagén!
A magas antioxidáns és omega-3 tartalmú ételek is hozzájárulhatnak a térdproblémák megelőzéséhez, hiszen ezek természetes gyulladáscsökkentők.