Ha a családban előfordult már vénás betegség, akkor a hajlam örökölhető. Ahogy sok más betegségnél, úgy a visszeres betegségnél is számít a túlsúly, a mozgásszegény életmód, az egészségtelen táplálkozás, a dohányzás, alkoholfogyasztás. Ebben a cikkben most a mozgásra fókuszálunk, azon belül is azokra a sportágakra, amelyek vénabarát mozgásformák és amelyeket „visszeres” lábakkal is űzhetünk.
Séta a lábak egészségéért!
Szándékosan azzal a mozgásformával kezdjük a sort, amelyet a legegyszerűbb elkezdeni, és amihez semmi nem kell az elhatározáson, egy jó cipőn és némi vidámságon kívül. Napi harminc perc séta mindenkinek ajánlott életkortól és visszerességtől függetlenül. Akár lassan, akár tempósan is vágunk neki, már sokat tettünk a vénák egészségéért, hiszen séta közben mozognak a lábszár- és talpizmok, beindul a vérkeringés és bár használjuk a lábakat, mégsem terheljük meg őket annyira, mint futás közben.
Úszás
Bár ez a mozgásforma kicsit macerásabb, mint egyszerűen felhúzni egy edzőcipőt és nekivágni az erdőnek vagy a szomszédos utcáknak, mégis ez az, ami a leginkább vénabarát. A vízben lebeg a testünk, tehát a testsúlyunkkal egyáltalán nem terheljük a lábakat. A hideg és hűvös víz a vénák falában lévő izmokat összehúzza, a víz nyomása pedig összenyomja és kiüríti a vénákat.
Tai hi
A tai chi gyakorlói szerint a test és a szellem felfrissülését, az energia áramlását segíti ez a mozgásforma, miközben javítja az erőnlétet és jó hatással van az egyensúlyérzékre is. A vénáinkról nem is beszélve! Kímélő mozdulatainak köszönhetően beindul a vérkeringés, a vénafalakra terhelődő nyomás pedig enyhül. Mivel lassú mozgásformáról van szó, ezért nemtől és kortól bári gyakorolhatja, a sikerélmény garantált.
Ajánlunk is hozzá a Vénák Hete oldalán néhány szuper kisvideót! Gyakorolj velünk!
Tájékozódjunk!
Vénák Hete az edukációért
A május 15. és 21. között zajló Vénák Hete edukatív tartalmakkal és szakértők bevonásával segíti az érdeklődőket abban, mit tehetnek lábuk, vénáik egészségének megőrzéséért vagy a visszérbetegséggel járó tünetek enyhítéséért. Ehhez sok esetben teljes életmódváltásra van szükség, ami számtalan kihívást tartogat. Hogyan kezdjünk neki? Milyen célokat tűzzünk ki magunk elé? Hogy maradjunk motiváltak? Milyen a vénabarát táplálkozás? Ezekre a kérdésekre egy pszichológus és egy dietetikus szakértő segít megtalálni a válaszokat. A tai chi és aerobic videók könnyen követhető gyakorlatai pedig azokat is mozgásra sarkallja, akiknek a mindennapjaiban nem játszik nagy szerepet a sport. A Vénák Hete aktivitássorozat május 20-án egy közös sétával zárul, ahol Debreczeni Dóra erőnléti edzővel és Ábel Anita színésznővel közösen tehetünk meg 6000 lépést vénáink egészségéért.
A Vénák Hete az esemény weboldalán, Facebook- és Instagram-oldalán követhető.
A cikk megjelenését a Servier Hungária Kft. támogatta. A cikkben szereplő tartalom a szerző véleménye.