Tabletták
A fogamzásgátló tablettákat három nagy csoportba soroljuk:
A kombinált fogamzásgátló tabletták tüszőhormon és sárgatesthormon kombinációját tartalmazzák. Lehetnek egyfázisúak (minden tabletta egyforma mennyiségű tüsző- és sárgatesthormont tartalmaz) és többfázisúak (ezek egy menstruációs ciklus alatt kettő- vagy háromféle összetételben tartalmaznak tüsző-, illetve sárgatesthormont). A kombinált fogamzásgátló tabletták csoportján belül további különbséget jelent, hogy milyen típusú sárgatesthormont tartalmaz a készítmény. A fogamzásgátló tabletták gátolják a peteérést és a tüszőrepedést, a spermiumok számára átjárhatatlanná teszik a nyakcsatornát.
Az egykomponensű, csak sárgatesthormont tartalmazó fogamzásgátló tabletták (minipillek), azok számára biztosítanak lehetőséget a tablettás védekezésre, akiknek a kombinált fogamzásgátló tabletták nem javasoltak (például szoptató édesanyák, 35 év feletti dohányzó nők, magas vérnyomással élők).
Sürgősségi fogamzásgátló tablettákkal egy alkalommal nagyobb mennyiségű sárgatesthormon jut a szervezetbe. A módszerrel lehetőség van a nem kívánt terhesség megelőzésére a nem védett együttlét utáni 72 vagy 120 órán belül. A módszer alkalmazása olyan esetekben ajánlott, amikor nem történt védekezés vagy az sikertelen volt.
Mennyire hatékonyak a fogamzásgátló tabletták?
A kutatások szerint a kombinált és a csak progesztin tartalmú fogamzásgátló tabletták több mint 93-99 százalékos hatékonyságúak a használat helyességétől függően.
Hormonális születésszabályozás mellékhatásai:
- A hormonális fogamzásgátlás kiváló hatékonysága mellett – mint minden gyógyszer esetében – mellékhatások is előfordulhatnak. Ennek valószínűségét a dohányzás, az alkoholizmus, a trombózisra való hajlam, vagy az idősebb életkor lényegesen növelheti.
- A legtöbb nő számára a komolyabb szövődmények kockázata jóval kisebb, mint amivel egy esetleges terhesség vagy szülés során számolni kell.
- Erős dohányosoknak 35 év felett és családi, illetve egyéni kórtörténet alapján trombózisra hajlamosaknak más módszer választása javasolt.
A lehetséges mellékhatásokon túl azonban fontos megemlíteni a hormonális fogamzásgátlás lehetséges kedvező hatásait is:
- a nem kívánt, illetve méhen kívüli terhességek száma csökken;
- a havi vérzés kiszámítható, a vérzés mennyisége csökken;
- vashiányos vérszegénységek száma mérséklődik;
- csökken a petefészekből, illetve méhnyálkahártyából kiinduló daganatok kialakulásának esélye;
- javulást mutat a korábban fájdalmas menzesz.
A fent leírtak tükrében, a megfelelő módszer kiválasztásakor figyelembe kell venni a hatékonyságot, az érintett életmódját, szexuális szokásait és az esetleges kockázatokat.
Injekció
A fogamzásgátló injekció három hónapig nyújt védelmet a nem kívánt terhességgel szemben. Az injekció nagy dózisú progesztint tartalmaz, hogy megakadályozza a peteérést, és a méhnyak nyálkáját is sűrűbbé teszi, hogy megakadályozza a spermiumok petesejthez jutását. A legtöbb esetben az orvos adja be az injekciót negyedévente.
Mennyire hatékony az injekció? Az injekció megfelelő használat esetén több mint 99 százalékos.
Implantátum
A fogamzásgátló implantátum körülbelül gyufaszál méretű rúd, amelyet a felkarba helyeznek. Progesztint szabadít fel, amely akár három évig is megakadályozza a terhességet. Az implantátumot képzett egészségügyi szakembernek kell behelyeznie, és bármikor eltávolítható, ha teherbe akarsz esni.
Mennyire hatékony az implantátum? Az implantátum több mint 99 százalékban hatékony.
Hüvelygyűrű
A kombinált fogamzásgátló tablettákhoz hasonlóan a hüvelygyűrű is tartalmaz progesztint és ösztrogént. Ez egy kis gyűrű, amelyet a hüvelybe kell felhelyezni, a hormonok a peteérés és a terhesség megelőzésére alkalmasak.
Mennyire hatékony a hüvelygyűrű? A hüvelygyűrűk több mint 99 százalékban hatékonyak.
Tapasz
A hüvelygyűrűhöz hasonlóan a tapasz is ösztrogént és progesztint szabadít fel, csak a hason, a fenéken, a háton vagy a felkaron viselt tapaszon keresztül. A tapaszt három hétig hetente egyszer kell cserélni, majd kihagyni egy hetet, amikor megjön a menstruáció.
Mennyire hatékony a tapasz? A tapasz több mint 99 százalékos hatékonyságú, ha megfelelően használják, és 93 százalékos hatékonyságú átlagos használat mellett.
Fogamzásgátlással a Down-szindróma megelőzése érdekében
A Semmelweis Egyetem I. sz. Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikáján dolgozó kutatók az idős anyai életkor és a Down-szindróma valószínűségének kapcsolatát vizsgálták. Idősebb anyai életkorban vállalt terhességben a magzati Down-szindróma valószínűsége növekszik. A kutatók alaptézise szerint a terhesség vállalása előtti időszakban fontos lenne a szükségtelen ovulációk (peteérés) számának csökkentése, mert ezzel a petefészekben egy minőségibb petesejt-összetétel konzerválható, így későbbi terhesség esetén csökkenthető a Down-szindróma kialakulásának valószínűsége. A kutatók eredményei alátámasztották, hogy a hipotézisük helyes volt: fogamzásgátló tabletták hosszú távú alkalmazását követően fogant terhességek esetén csökkent a Down-szindróma kialakulásának kockázata.
1. Nagy GyR, Győrffy B, Nagy B, et al.: Lower risk for Down syndrome associated with longer oral contraceptive use: a case-control study of women of advanced maternal age presenting for prenatal diagnosis. Contraception. 2013; 87: 455-458.
2. Horányi D, Babay LÉ, Győrffy B, Nagy GyR: A terhességet megelőzően alkalmazott hosszabb távú orális fogamzásgátlás mint a magzati 21-es triszómia lehetséges kockázatcsökkentő tényezője idős anyai életkorban vállalt terhességben. Orvosi Hetilap. 2018; 159: 1146-1152.
A jelen cikk megjelenését a Richter Gedeon Nyrt. támogatta. A jelen cikk kizárólag általános információk átadására szolgál, nem helyettesíti az egyedi orvosi konzultációt! A személyes egészségi állapotának megfelelő, lehetőségekre vonatkozó kérdéseivel, kérjük, forduljon kezelőorvosához.