Müller Cecília interjút adott a Magyar Nemzetnek, a vasárnap megjelent beszélgetésben pedig az egészségügyi szűrővizsgálatok is szóba kerültek.
Az országos tisztifőorvos azt mondta, hogy a hazai három nagy szűrőprogram – az emlőszűrés, a vastagbélrákszűrés, illetve a méhnyakrákszűrés – esetében a részvételi hajlandóság növelése a cél. Ezek lassan fejlődő, gyakori és nagy számban halállal végződő betegségek, tette hozzá, ám ha időben felfedezik a problémát, teljes gyógyulás várható.
A szűrési hajlandóság javítása kapcsán Müller Cecília azt mondta:
Azért, hogy a szűréseken többen vegyenek részt, napirendre kell tűzni a szankcionálás lehetőségének kérdését is
– mondta az országos tisztifőorvos hozzátéve, hogy ebben a kérdésben a szakma még nem alakított ki egyértelmű álláspontot nemzetközi szinten sem.
A további tervekről ezek derültek ki:
- A méhnyakrák esetében a jövőben szeretnének a HPV-alapú szűrésre áttérni, hiszen gyakorlatilag nincs méhnyakrák HPV-fertőzés nélkül.
- Módosítanák a szervezett szűrésre történő behíváson is: ez három helyett ötévente történne.
- Az emlőszűrés esetében a jelenlegi 45-65 helyett 40-70 évre változtatnák a korhatárt, hiszen egyrészt egyre fiatalabb korosztályt érint az emlődaganat, másrészt folyamatosan nő a várható élettartam, ami indokolttá teszi a szűrési korcsoport felső határának kitolását.