Ezt teszi a száraz levegő a testeddel: jobb, ha gyorsan cselekedsz!

D. A. | 2024. November 29.
A száraz levegő nagyon sok kellemetlen tünetet okozhat, többek között akár stresszesebbnek érezhetjük magunkat. Szerencsére könnyen megszüntethető a probléma.

Az őszi-téli, sőt, sokszor még a tavaszi időszakban is – azaz a fűtésszezonban – könnyen kiszárad a helyiség levegője. Jó esetben ez csak annyival jár, hogy az embernek éjszaka, alvás közben kiszárad a torka, de rosszabb esetben akár komolyabb következményekhez is vezethet. A következőkben mondjuk, honnan ismerheted fel az ebből adódó kellemetlenségeket, és a folytatásban arról is olvashatsz, hogyan lehet optimális páratartalmat csinálni a lakásban.

A száraz levegő tünetei

A torokfájás csak egy dolog, a száraz levegő tünetegyüttese széles skálán mozog. Ha túl alacsony a páratartalom, az okozhat szemirritációt, kiszáríthatja a bőrt – akár ekcémát előidézve- , eredményezhet orrvérzést, sőt, akár a légúti megbetegedésekhez is vezethet. Ha száraz a levegő, az orr nyálkahártyája nem tud szokásos módon védekezni a vírusok és baktériumok ellen, az immunrendszer így sokkal védtelenebbé válik

Ez azonban nem minden. A száraz levegő dehidratáltságot is előidézhet: egy 2006-os tanulmányban a kutatók ellenőrizték azoknak a dolgozóknak a hidratáltsági szintjét, akik a nap nagy részét alacsony páratartalmú környezetben töltötték. Amikor a vizeletüket elemezték, kiderült, hogy az sokkal koncentráltabb, mint az üzemben máshol dolgozóké. Ez a kiszáradás egyik jele, amit simán okozhat a száraz levegő. 

Nem utolsó sorban mentálisan is érintheti az embert az alacsony páratartalom: a túl száraz levegő növelheti a stressz szintjét a legújabb kutatások szerint.

Így védekezz a száraz levegő ellen

Szerencsére nagyon könnyű a száraz levegő ellen védekezni. Az optimális páratartalom a lakásban 40-60%-os – ezt egy pár ezer forintos mérőeszközzel könnyen nyomon lehet követni. Ha ez alá esik az arány, akkor érdemes párásítani: ezt lehet párásító készülékkel, de akár a radiátor közelébe kihelyezett párásítókkal vagy vizes tálakkal is, sőt, a teregetés szintén sokat számít. Sőt, még a szobanövények is segíthetnek egy jó mikroklímát kialakítani.

Ami a többit illeti, a saját testedet úgy tudod védeni ellene, hogy elsősorban elegendő folyadékot fogyasztasz. Napi 2-3 liter folyadék – víz vagy gyógyteák – fogyasztása ajánlott, emellett érdemes rendszeresíteni egy tápláló ajakbalzsamot alvás előtt, ami ápolja a bőrt a szádon. Emellett a kádfürdőt ajánlott zuhanyra cserélni, és ott is érdemes a rákfőző forróságból kicsit visszább venni.

Ami emellett még fontos, hogy kerüld a mesterséges illatosítókat, mert ezek még tovább irritálhatják a nyálkahártyát. 

via

Exit mobile version