nlc.hu
Egészség
Nő a tüdőrákos esetek száma a nemdohányzók körében: a tudósok megtalálták az okát

Nő a tüdőrákos esetek száma a nemdohányzók körében: a tudósok megtalálták az okát

A tudósok világszerte aggódnak a nemdohányzók körében egyre növekvő tüdőrákos megbetegedések száma miatt.

A The Lancet folyóiratban közzétett riasztó adatok szerint a nemdohányzók esetében a tüdőrák, különösen az adenokarcinóma aránya növekszik. A Nemzetközi Rákkutatási Ügynökség (IARC) megállapította, hogy 2022-ben világszerte több mint 1,5 millió férfit és több mint 900 ezer nőt diagnosztizáltak ezzel a betegséggel.

Illusztráció: Afp

A tüdőrákot hagyományosan a dohányzással hozták összefüggésbe.

A kutatók azonban nemdohányzóknak tekintik azokat, akik életük során kevesebb mint 100 cigarettát szívtak el a diagnózis előtt.

Miközben a dohányzók száma világszerte csökken, a tüdőrákos esetek aránya a soha nemdohányzók körében növekszik – állítják a tudósok. A nemdohányzók tüdőrákja mára a világ ötödik leggyakoribb rákos haláloka lett.

Mi az oka?

A kutatók a légszennyezést azonosították a nemdohányzók körében előforduló tüdőrákos esetek növekedésének fő okaként. A környezetszennyezés különösen magas Kínában és Kelet-Ázsia országaiban. Németországban is kimutatták a finom részecskék magas koncentrációját, amelyeket a tüdőrák kiváltó okainak tartanak. A globális környezetszennyezés így jelentős közegészségügyi kihívást jelent.

Mi az a tüdő adenokarcinóma? Adenokarcinóma alatt olyan rosszindulatú szöveti elváltozást értünk, amely a tüdő azon sejtjeiből ered, amelyek a tüdőhólyagocskák nedvességét biztosító filmréteget termelik. Az adatok szerint a tüdőrákos betegek mindössze egyötöde éli túl az első öt évet a diagnózis után. A tüdőrák kockázati csoportjai is változnak: egyre több nemdohányzó, különösen nők és az ázsiai népesség tagjai érintettek.

A kutatási eredmények hangsúlyozzák a levegő minőségének fontosságát a közegészségügy szempontjából. További tanulmányokra van szükség annak érdekében, hogy jobban megértsék a légszennyezés egészségügyi hatásait, és hatékony intézkedéseket dolgozzanak ki a szennyezés csökkentésére.

Néhány kulcsfontosságú lépésre azonban a szakemberek felhívák a figyelmet: 

  • Az ipari és közlekedési kibocsátások csökkentése
  • A tiszta és megújuló energiaforrások előmozdítása
  • A tömegközlekedés és a fenntartható mobilitás támogatása
  • Az épületek és otthonok energiahatékonyságának javítása
  • A lakosság tájékoztatása a légszennyezés kockázatairól

Ezek az intézkedések nemcsak a tüdőrák megelőzésében segíthetnek, hanem általánosságban is pozitív hatással lennének az egészségre és a környezetre.

A tüdőrák tünetei

A Német Ráktársaság szerint a tüdőrák olyan rosszindulatú daganatokra utal, amelyek a tüdőszövetben keletkeznek. Németországban a tüdőrák az egyik leggyakoribb rosszindulatú betegség: a férfiaknál a második, a nőknél pedig a harmadik leggyakoribb rákos megbetegedés.

Míg a férfiaknál a tüdőrák előfordulási gyakorisága az 1980-as évek óta lassabban növekszik, addig a nőknél gyorsabban emelkedik.

A gyakori tünetek a következők: 

  • Tartós vagy súlyosbodó köhögés
  • Mellkasi fájdalom
  • Légzési nehézségek
  • Rekedtség
  • Megmagyarázhatatlan fogyás
  • Fáradtság
  • Visszatérő légúti fertőzések

A korai felismerés és a megfelelő megelőző intézkedések kiemelt fontosságúak a betegség elleni küzdelemben.

(Forrás)

0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top