Régóta tudjuk, hogy a daganatokat génhibák okozzák, és ezen génhibák nagy része szerzett. Egy régi álom vált valóra azzal, hogy a génhibák kimutatásával diagnosztizálják a betegséget.
Dr. Peták István, az Oncompass Medicine tudományos igazgatója azt mondja:
„Ha a molekuláris okot sikerül azonosítani, azt követően egy informatikai elemzéssel kiderítjük, melyik hatóanyag lenne hatásos – ami képes a hibás gént, illetve az az általa termelt fehérje működését gátolni.” Minél korábbi stádiumban sikerül kimutatni a daganatot, annál sikeresebb lehet a gyógyítás.
Jelenleg kb. 600 gén ismeretes, amely daganatok kialakulásához vezethet, és ezekben 4 milliónál is több mutáció fordul elő. A molekuláris diagnosztikával foglalkozó orvosok feladata, hogy megtalálják a rákot kiváltó génhibát, és ennek alapján személyre szabott kezelést javasoljanak.
Magyar orvosok a molekuláris diagnosztikai kutatás élvonalában
Az Oncompass Medicine fejlesztőcsapata elkészített egy olyan informatikai algoritmust és egy hozzá tartozó szoftvert, amely képes arra, hogy összegezze a betáplált tudományos evidenciákat – akár a korábbi, egygénes molekuláris diagnosztikai vizsgálati eredményeket és az új, sokgénes teszteket is –, és ennek alapján segít kiválasztani a legmegfelelőbb, személyre szabott kezelési módot. Vagyis ez a rendszer összeköti a beteg daganatában található génhibákat a célzott gyógyszerekkel. Az orvosok számára így igazán rövid idő alatt lehetőség van arra, hogy a molekuláris diagnosztikai vizsgálatokat kiértékeljék, és megtalálják a legjobb gyógymódot.
A molekuláris információn alapuló, célzott gyógyszerhasználat hatalmas áttörést hozott a rákgyógyításban.
„Az új gyógyszerek a daganat egy meghatározott molekulatípusára fejtik ki hatásukat: ezek meghibásodott fehérjék, amelyek gátlásával megvalósítható, hogy a sejtek irányító központjai felé tartó »növekedj és osztódj« parancsok ne érhessék el a sejtmagot. Vagyis megállítható a daganat további osztódása és növekedése” – mondja dr. Peták István.
Fontos azonban tudni, hogy ez az új gyógymód sem ígérhet azonnali és 100%-os gyógyulást. Ez egy onkológiai program, amely abban segít, hogy az orvosok jobb döntéseket tudjanak hozni a személyre szabott kezelés érdekében. Az 5 éves onkológiai program nemcsak a molekuláris diagnosztikát foglalja magában, hanem minden új terápia felé lehetőséget nyit. Segít engedélyt kérni az egyedi gyógyszerbehozatali programhoz, de akár abban is segítséget nyújt, hogy a beteg eljusson külföldre, ha csak ott érhető el a célzott kezelés.
Bernáth Gusztávné Tari Katalin egyike azoknak, akik vállalták, hogy lehetőséget adnak maguknak a gyógyulásra a molekuláris diagnosztikára épülő onkológiai programmal. Idén megjelent könyvében – „Akinek kétszer kelt fel a nap” – Katalin részletesen elmeséli a történetét. Neki eredetileg 3 hónapot jósoltak az orvosok, miután tüdőrákot diagnosztizáltak a szervezetében. A molekuláris diagnosztikával az egyéni gyógyszeres kezelések kiválasztását segítő hazai orvosi vállalkozás, az Oncompass Medicine beazonosította a Katalin daganatában lévő génhibát és megtalálta az arra kifejlesztett célzott hatóanyagot, amely akkor még csak klinikai vizsgálatban volt elérhető. Ez új esély jelentett a sikeres kezelésre. Bár már sok célzott gyógyszer és klinikai vizsgálat elérhető Magyarországon is, Katalinnak Spanyolországban találták meg a szükséges terápiát. Jelenleg 4 éve tünetmentes.
Fontos!
Ez nem egy titkos projekt. A programba be lehet kerülni. 21 hazai és számos külföldi onkológiai centrummal van együttműködési szerződése az Oncompass Medicine-nek, de a betegek közvetlenül is fordulhatnak a céghez. Bővebb információért érdemes ellátogatni a honlapra: www.molekularis-diagnosztika.hu
Egy-egy gén vizsgálata már közfinanszírozottan is elérhető, de a sokgénes molekuláris vizsgálatok és a kapcsolódó szolgáltatások még nem történnek meg rutinszerűen. Az egészségügyi szolgáltatás költsége több százezer forinttól egymillió forintig terjedhet.