Ablakok, függönyök és rolók
A napos oldalakon húzzuk szét a függönyöket, hogy a nap melegházhatása a mi lakásunkat is melegíteni tudja. Miután a nap már nem süt be, húzzuk be a függönyt.
Az északi oldalon lehetőség szerint vastag, hőszigetelő függönyt is tegyünk fel. A hagyományos spaletták és rolók is jó szolgálatot tesznek.
Akinek a termosztát segít
A termosztát egy fokkal történő lecsavarása 2-5%-os fűtési költség megtakarítást jelenthet. Ha átszokunk 24 fokról 22 fokra, évi 10%-ot spórolhatunk!
Ha fázunk, a termosztátot feljebb állítjuk. De mennyivel? Attól, hogy magasabb hőmérsékletre tekerjük, nem fog a lakás hamarabb felmelegedni! Amíg a helyiség levegője nem éri el a kívánt hőmérsékletet, a rendszer a fűtést üzemelteti, ellenben ha magasabbra állítjuk, fennáll az a veszély, hogy a lakást hamarabb túlfűtjük, mielőtt észrevennénk.
A termosztát elhelyezésénél figyelnünk kell arra, hogy soha ne helyezzük a meleg levegő áramlási útjába (radiátor fölé, mellé, közelébe), sem direkt napfénnyel világított helyre, hiszen így nem a helyiség tényleges hőmérsékletét méri. 150 cm magasban optimális az elhelyezése, nem túl közel különböző hőmérsékletű helyiségek közti nyíláshoz.
Lakberendezés
Hosszabb távú, nagyobb feladatok
• Javítsuk fel a falaink és tetőnk hőszigetelését. Ez a falak penészesedését is meggátolja. A beépítetlen tetőtérbe legegyszerűbb megoldás üveggyapot-paplant fektetni, de az újság is megteszi.
• Ha lecseréljük fűtőberendezéseinket, ne csak az azonnali költségeket vegyük figyelembe. Vegyünk energiatakarékos rendszert!
• Telepítsünk szélfogókat: házunk északi-északkeleti oldalán telepítsünk örökzöld fákat, amelyek télen is sűrű lombjukkal védenek a szél ellen.