Támadás a zsírpárnák ellen
A crosstréning, a fitnesz legújabb irányzata kitartást igényel ugyan, cserébe viszont leolvasztja a zsírpárnákat, növeli az állóképességünket, jó közérzet érzésével ajándékoz meg, és mivel nem megerőltető, ezért korosztálytól, edzettségi állapottól függetlenül bárki végezheti.
A tréninget végezzük három hónapig! Az első időben szinte mindenki három-hat százalékot veszít derék-, csípő- és combtáji testzsírjából. Aki rendszeresen felírja, mit fogyasztott, és gondosan mérlegeli, hogy bekapjon-e egy-egy bonbont, valamint hetente három alkalommal elvégzi a gyakorlatokat, biztos lehet a sikerben.
Mindenkinek sikerülhet
A crosstréning végzéséhez nincs szükség személyi edzőre, csak egy kényelmes sportcipőre, szellős pamutruházatra, ami lehet sort, könnyű póló, és ha megengedhetjük magunknak, egy pulzusmérőre. Először számítsuk ki a következő képlet segítségével az ideális edzéspulzusunkat, majd ehhez igazítsuk a futás, a gyaloglás és a gyakorlatok ritmusát!
Személyes edzéspulzus számítás: 220 – életkor x 0,7 = edzéspulzus. (példa: 220-30=190×0,7=133)
Fussunk vagy gyalogoljunk a pulzusszámunknak megfelelően, a futás/gyaloglás fázisaiba iktassunk be crosstréning gyakorlatokat! Annyiszor ismételjük meg a gyakorlatokat, ahányszor csak tudjuk, de mindig maradjunk a saját ritmusunkon belül! Majd fussunk vagy gyalogoljunk tovább tíz percig, ezután jöhetnek a tréning következő mozdulatai.
(Aki nem vesz pulzusmérőt, az első időben mérje a pulzusszámát, és figyelje az ideális ütemet, majd később ennek megfelelően mozogjon!)
Vezessünk edzésnaplót, amelyben a dátumot és a kiszámított pulzust felírhatjuk! Pontosan jegyezzük le, mennyi ideig edzettünk, és hogyan éreztük magunkat közben! Hetente háromszor-négyszer végezzük a gyakorlatokat, de lehetőleg ne egymást követő napokon! Nyaraláskor se hagyjuk abba, ilyenkor élvezhetjük igazán a tóparti vagy erdőszéli edzéseket.
1. Kilépés: Az egyik lábunkkal kilépünk előre, amennyire csak tudunk, a felsőcomb merőleges az alsó lábszárra. Visszalépünk, majd a másik lábbal megismételjük. A gyakorlat közben a felsőtestet tartsuk egyenesen!
4. Fekvő támasztás: Padot vagy sziklát kell újból keresnünk, amelynek nekitámaszthatjuk a kezünket. Lábunk zárt, karjaink vállszélességben vannak a sziklán. Végezzünk fekvőtámaszokat, de a hátunk közben maradjon egyenes, és egy vonalat zárjon be a lábainkkal!
Comb első része: Álljunk egyenesen, fogjuk meg az egyik lábunkat, és húzzuk a fenekünkhöz, amennyire csak tudjuk! A medencénket előrenyomjuk, a térdet hátra. A másik lábbal ismételjük ugyanezt!
Comb hátsó része: Az egyik lábunkat tegyük egy padra előre, kinyújtva! A másik, álló lábunkat behajlítjuk, és a felsőtestet a kinyújtott láb irányába húzzuk. A nyújtást még intenzívebbé tehetjük, ha a lábujjainkat megpróbáljuk magunk felé húzni – mindezt persze, nyújtott lábakkal végezzük!