Falvaink természeti és kulturális értékei napjainkban egyre keresettebbé válnak. Sajátos élményben van részük azoknak, akik eddig csak képernyőn és fényképen láthattak háziállatot. A természetes közegben élő állatok életének, viselkedésének megismerése, a róluk való gondoskodás fortélyainak megtanulása, a népi mesterségek kipróbálása nemcsak érdekes kirándulást jelentenek a múltba, hanem a kreativitást, az önállóságot is próbára teszik.
Mindez kipróbálható
Jákotpusztán, az egykori uradalmi birtokon, Bercel, a kastélyok és kúriák községe közelében, a Cserhát festői dombjai között. Jákotpuszta a régmúltnak megfelelően rekonstruált állapotban, a térség ökológiai egységébe illesztve, mintagazdaság formájában, tájgazdálkodási modellként működik. Az őshonos állatfajok közül jelentős számban megtalálhatók itt a cigája juhok, kecskék, mangalica malacok, lovak, szamarak és bivalyok is. Nem szabad elfeledkeznünk a többi, nógrádi, természeti szépségekben és kulturális értékekben gazdag kis faluról sem. Cered, Diósjenő, Hollókő, Kazár, Horpács, Ipolytarnóc, Mátranovák, Pásztó, Nemti, Csesztve – és még sorolhatnánk a programokban bővelkedő kistelepüléseket. Családias hangulat, békés környezet, házias, tájjellegű ételek és a hevesi emberek messze földön híres vendégszeretete várja a falusi turizmus kedvelőit.
Mikófalva Eger és Ózd között található település. A falusi turizmus keretein belül számos szálláslehetőséget kínál. Megismerhetjük a palócok mindennapjait, életformáját, népviseletét. Minden év augusztus 20-án megrendezik a falunapot, ekkor van a búcsú is. E nap nagy eseménye a mikófalvi lakodalmas.
A falusi környezet kedvelői fürdőkúrán is részt vehetnek. Keressék fel az erdőkkel borított, dombok által övezett völgykatlanban elterülő kis falvakat: Bükkszéket, Bogácsot és Egerszalókot. Termálvizük méltán világhírű.
Hejce az utóbbi években a falusi turizmus egyre keresettebb helyévé vált. Nagy népszerűségnek örvend a nemzetközi képzőművészeti és kézműves alkotótábor, a Hejcei Műhely.
Gömörszőlős a falusi turizmus egyik legkeresettebb települése. 1999-ben a British Airways Turizmus a holnapért díját nyerte el. A falu népi műemlékei, épületei, gyűjteményei, gazdálkodási eszközei jellegzetesek. A település kézműves műhelyeiben lehetőség nyílik két újraéledő mesterség, a nemezelés és a mézeskalács-készítés fogásainak megismerésére. Látnivalói közé tartozik gyapjúfeldolgozó műhelye is.
A vérszegények és súlyos légzési nehézségekkel küzdő betegek gyógyhelye
Bükkszentkereszt, Magyarország egyik legmagasabban fekvő települése. Ősi mesterség a faluban a mészégetés. A szomszéd településen, Répáshután a szlovák falvak hagyományos életmódjával, szokásaival ismerkedhetünk meg.
Dél-Borsodban Cserépfalu, Cserépváralja és Bükkzsérc szintén a hagyományos faluképpel, tiszta, üde klímával vonzzák a vendégeket. Cserépfalun, a Hór-völgyében sétálva ma is felfedezhetjük Subalyukat, a Neander-völgyi ősember világhírű barlangját, míg Cserépváralján a barlanglakásos tájházat, valamint a szép formájú kaptárköveket nézhetjük meg. Mezőkövesden és Bogácson nagy hagyományai vannak a matyó népművészetnek.
A
Zempléni-hegységben kiemelten ajánljuk Komlóskát, Rátka, Telkibánya, Füzér és a Bodrog környékét.