Kattints a képre a nagyobb méretű változthoz! |
Nincs szüksége sok helyiségre, nagy alapterületre, fontosabb ennél a praktikus térszerkezet és az esztétikus, de funkcionális berendezés. Fiatal hölgy házigazdánk napjainak java részét a munkahelyén tölti, ezért olyan otthonra vágyott, ahol kevés pihenésre szánt idejét elegáns körülmények között, a legteljesebb kényelemben töltheti el. A hatvanas években épült óbudai ház egyik ötven négyzetméteres lakására esett a választása, ám a helyiségek elrendezése nem nyerte el a tetszését. A terek újrakomponálásával Hervé-Lóránth Ervin belsőépítészt bízta meg, mi több, szabad kezet adott az átalakításhoz.
A tervező első lépésként a lakás rossz fényviszonyain akart javítani. A gondosan megkomponált világítástechnika valósággal újraértelmezte, átláthatóvá tette a teret. A bejárati ajtó fölé és az innen balra nyíló mellékhelyiségbe hosszúkás ablak került, a folyosó falába pedig homokfújt üveget építettek. Az elhatároltság így megmaradt, az otthon azonban sokkal világosabbá vált. Befelé haladva, ugyancsak baloldalt található a fekete mozaikcsempével burkolt fürdőszoba, melyet fapaneles tolóajtó választ le a folyosóról. A helyiséget a folyosó szintjéhez képest tíz centiméterrel megemelték, így a padló alatt elfértek a vezetékek. Külön sarkot kapott a zuhanyzó, vele szemben pedig az üveglapos mosdó és a mosógép áll.
Kattints a képre a nagyobb méretű változthoz! |
A mosdó fölötti tükör egyben világítótestként is szolgál. Felületét kétoldalt, kör alakban kimaratták, majd egy távtartóval ellátott, perforált OSB lemezt ragasztottak mögé. A kettő közti üreg rejti a világítást, mely légiessé teszi a parányi fürdőt. Ezt a fényforrást kiegészítve az álmennyezetbe is kerültek lámpák.
A folyosót a közepére helyezett hatalmas virágváza uralja. Oldalait átlyuggatták, belsejéből egy lámpa szolgáltatja a hangulatos világítást. A fal másik oldalát Hervé-Lóránth Ervin festménye díszíti.
A nappalit a konyhával egy dobogóra építették, ezzel választva el a folyosótól és a hálótól, melyekkel egyébként egy légtérben található. A konyha letisztult vonalú berendezését a belsőépítész tervezte, ügyelve arra, hogy a gépészetet a bútorba rejtse. A homokfújt üveg munkalap alá világítótest került, mely így nem csupán praktikus, hanem hangulatos is. A konyhát a nappalitól elválasztó alacsony fal nemcsak a két helyiség határát jelzi, hanem a konyha felől étkezőként, a nappali oldaláról pedig bárpultként szolgál.
Egy kényelmes, háromszemélyes kanapé és egy háromrészes, üveglapos dohányzóasztal alkotják a nappali bútorzatát. A hálót ugyancsak egy alacsony fal választja le, itt azonban a falba helyezett bambuszrudak hangsúlyosabbá teszik az elkülönítettséget. Az otthon közösségi és intim terét egy hullámos fal fogja egységbe. A háló egyetlen bútora a franciaágy.
Kattints a képre a nagyobb méretű változthoz! |
Az eredeti terv tehát, a kényelmes, elegánsan berendezett otthon megteremtése, melyben a minimalizmus ridegségét a lágy színek és a nőies motívumok megtörik, szemmel láthatóan sikerült. És ezzel együtt sikerült létrehozni egy egyedi rajzolatú teret is, melynek korábbi, hátrányos tulajdonságait eltüntetve látványos enteriőrt hoztak létre.