Kattints a képre a nagyobb méretű változathoz! |
Tolsztoj Háború és békéjében Napóleon Ázsia fővárosának nevezte Moszkvát, mielőtt bevonult oda. És bár az ország egy része földrajzilag Európához tartozik, valóban számos hatás érte az Urálon túlról.
A lakóházak zöme régen kizárólag fából épült, sőt gyakran még a városi előkelőségek palotáit is ebből emelték. A hatalmas erdőségekből bőven jutott nyersanyagra, de ami ennél is fontosabb, a hosszú és kemény orosz télben csak a faházak nyújtottak megfelelő védelmet. Amikor még nem volt központi fűtés és modern szigetelőanyagok, a vaskos rönkök bizonyultak a legjobb megoldásnak a kegyetlen hideg ellen. A XXI. században aztán újra felfedezték ezt a hagyományos építési módot, és ma egyre többen emelnek maguknak újra faházat. Vidéken és a városokban is népszerű ez a régi-új építési mód. Sőt egyre gyakoribbak a félig téglából, félig fából készült lakóházak is.
Aki a hagyományos berendezés mellett dönt és az oroszok bizony ragaszkodnak egyes tradícióikhoz , az beszerez egy jókora étkezőasztalt, hiszen az evés, ivás náluk sem magányos tevékenység. Amikor összejön a család, a baráti kör, az asztalra finom péksütemények, húsok kerülnek, no meg az elmaradhatatlan borscs és a vodka. Ehhez pedig elegendő hely is kell. Az ételek elkészítéséhez szintén megfelelő nagyságú térre van szükség, így a konyha jelentős méretű.
A modern otthonokból sem hiányozhat az ódon, öntöttvas kályha, melybe manapság már nem fűtenek be, inkább csak dísze a lakásnak. Ahol azonban alkalmas erre a kémény, ott megrakják a kályhát fával, és hangulatos fűtéskiegészítőként használják. A szépen rakott téglakandallók és cserépkályhák sem mennek ki soha a divatból. Ugyanilyen nélkülözhetetlen kellék a szamovár, melyből egy otthonban illik többet tartani. Van egy kisebb és egy nagyobb méretű, de ahol nagy a család, ott láthatók egy méternél magasabb példányok is. E duplafalú, jellegzetes orosz edény sokáig forrón tartja a vizet, és látványos kiegészítője a konyhának vagy a nappalinak. A modern szamovárokat már villamos áram melegíti, de sok család őrzi a dédszülőktől örökölt, parázzsal működő darabokat.