Ha ez megtörténik, nem csak az iroda és a szűkebb környezet, hanem az egész vállalat elkezdhet diszfunkcionálisan működni: romlik a munkahelyi morál, csökken a termelékenység, nagyobb stressz nehezedik az emberekre, amelyet nem utolsó sorban maga a főnök okoz. Különösen rossz esetben az akár az alkalmazottak idegösszeomlásához is vezethet.
Mik jellemzik a rossz főnököket? Először is a kiszámíthatatlanság és a következetlenség. Mivel soha nem lehet tudni, hogy hogyan vélekednek egy adott dologról, nehéz felkészülni arra, hogy mit fognak gondolni egy adott dologról, vagy hogyan fognak dönteni egy ilyen helyzetben.
Rossz érzést kelthet az alkalmazottakban az a főnök típus is, aki önmagának mindent megad – taxi, drága vacsorák, elegáns iroda – miközben alkalmazottainak az alapvető munkafeltételekért is könyörögniük kell. Még károsabb, egyenesen romboló hatással lehet a közösségre, ha a főnök által élvezett dolgok sora alkohol- vagy drogfogyasztással egészül ki.
A rossz főnök soha nem tervez hosszú távra, csak napról napra él – aminek persze súlyos következményei lehetnek vállalati szinten is. Mindezek mellett gyakran állandóan elfoglalt, kevés időt szentel beosztottaira, ráadásul akkor sem figyel rájuk igazán. Ami pedig a legrosszabb: a rossz főnök nem képes hibájából tanulni, bizalmatlan a jóindulatú tanáccsal vagy oktatással szemben. Mivel többségük úgy gondolja, hogy mindent jobban tud, nem fogad el sem pozitív, sem negatív visszajelzést beosztottaitól.
És még egy jellemző: az ilyen típusú embereket messziről fel lehet ismeri sanyarú ábrázatukról, vagy arról, hogy mindig szenvednek valamilyen enyhe betegségben. Nem csoda: nem csak alkalmazottaikban, saját magukban sem bíznak. Talán ez minden problémájuk gyökere.