Ma hazánkban már rengeteg cég segíti azon fiatalokat, akik külföldön szeretnének dolgozni. A Külügyminisztérium azt javasolja, hogy a munkavállaló a szükséges engedélyek beszerzése, bejelentések megtétele ügyében egyedül vagy a munkaadóval együtt járjon el, s az útlevelet munkaadója részére ne adja ki kezéből. Célszerű, hogy minden eshetőségre felkészülve fénymásolatot vigyen magával az úti és egyéb okmányokról.
Idegen nyelvek tanulásának egyik, a fiatalok által kedvelt formája a gyermekfelügyelet vállalása külföldön (au pair/baby sitter). Általában ez a fajta munkavégzés is munkavállalási engedélyhez kötött, még akkor is, ha a fogadó család csak szállást és ellátást ad. A Külügyminisztérium javasolja, hogy amennyiben a munkavégzésre nem ismerős/baráti családnál kerül sor, úgy ilyen munkát csak a külföldre történő munkaközvetítésre feljogosított irodákon keresztül vállaljon. (Egyes országok csak a saját, kijelölt munkaközvetítő irodáik által létrehozott kapcsolatok esetén adják meg az engedélyt a munkavégzésre!) A legtöbb országban az au pair tevékenységhez vízum, valamint – a célországba való érkezést követően – hatósági nyilvántartásba vétel szükségeltetik.
Ha ezek e tulajdonságok némiképen összecsengenek, semmi különösebb gond nem érheti a vállalkozó kedvű fiatalt.
Néhány jótanács: Az előre megállapodott feladatokon túl ne vállalj (csak ritkán és indokolt esetben) plusz munkát. Ha több munkát kérnek, kérj fizetésemelést! Soha ne bántsd a rád bízott gyereket, még akkor sem, ha hisztériás! Mondd meg, ha valamihez nem értesz! Próbáld megőrizni a családdal szemben a jó kedvedet! Tarts kapcsolatot hasonló munkát végző lányokkal, hogy ne érezd egyedül magad! Legyen tartalék pénzed, hogy ne legyél kiszolgáltatott!
A hajós munkavállalás nem való mindenkinek! Azoknak ajánlják, akik a jövőjük megalapozásáért képesek és készek a megszokottnál jóval nagyobb fizikai és mentális megterhelésre úgy, hogy munkájukat örömmel és mosolyogva végzik. A három legfontosabb tulajdonság, mellyel az ideális hajós (kiszolgáló személyzet) rendelkezik: megfelelő egyéniség, nyelvtudás és szakmai jártasság. Amennyiben az első kettővel rendelkezik valaki, a jártasságot hazai szállodákban megszerezheti, ezt a hazai cégek biztosítják.
Mézesmadzag – avagy mennyit lehet keresni?
Éttermi kisegítő (snack steward): 600 USD
Segédfelszolgáló: 1100-2600 USD
Felszolgáló: 2000-3500 USD
Barboy: 700 USD
Barserver: 1100-1600 USD
Borfelszolgáló: 1800-2800 USD