Fontos tudni, hogy ezen nemcsak a stresszre utólag adott szimpla reakciót értjük, hanem megelőző jellege is van azzal, ahogyan a stresszhelyzetet értékeljük.
De lássuk, mi is történik, amikor az egyén nehéz helyzettel találkozik. Először felismeri a rá vonatkozó hatásokat, mint a stressz okozóját. Ezután szorongást érez, majd azt, hogy képtelen megoldani a helyzetet. Ekkor a saját személyiségéből fakadó fizikális, testi és lelki tünetek is megjelenhetnek. Ez a szakasz a sokkperiódus, amelyben az egyén összeszedi az erejét, hogy szembeforduljon a problémával. Ezt az időszakot a védekező visszavonulás követi. Ez lehet olyan, amely az alkalmazkodást elősegíti, az egészség irányába hat, vagy lehet elhárító, tehát az egyén alkalmazkodási esélyeit rontó megoldás.
Komoly stresszhelyzet. De önérvényesítő viselkedéssel megoldható. Az asszertív ember ilyenkor ezt mondja: „Értem, hogy ez fontos, és minél hamarabb elő kell készíteni, de én találkozót beszéltem meg öt órára, ezért most nem tudom megcsinálni. Holnap reggel viszont ez lesz az első dolgom.” Az ilyenfajta válaszokkal megelőzhetjük főnökeink munkaidőn kívül érkező felszólításaiból keletkező stresszt.