Nagyon fontos az asztmás beteg számára, hogy minden esetre készítsen egy tervet. Például amikor nyaralni megy, már előre gyűjtse össze a közelben található kórházak elérhetőségeit. Mindig hordjon magánál egy listát a gyógyszerek nevével és egyéb fontos információkkal, melyek hasznosak lehetnek az őt először ellátó személy számára.
Az asztma tünetei a gyakorlatok közben, a gyakorlatok által kiváltott tüdőgörcsök pedig néhány perccel a testmozgás befejezése után jelentkeznek. A roham általában 5-10 perc múlva éri el a csúcspontját, és még további 20-50 percig tarthat. Ha ez kezeletlenül marad, a roham eltántoríthat a kedvenc testmozgás gyakorlásától.
A kezelőorvos jóváhagyásával kezdj el fokozatosan mozogni, és végezz alkalmanként 30 perc aerobic tevékenységet. Kezdhet olyan egyszerű dolgokkal is, mint egy séta a háztömb körül vagy néhány hossz úszás. A legfontosabb dolog, hogy a mozgás mindennapi életed rendszeresen ismétlődő részévé váljon.
Ne felejts el egyeztetni kezelőorvosoddal, mielőtt elkezded a sportolást! Fontos, hogy tudasd vele, milyen tüneteid vannak a gyakorlatok végzése után, hogy kiválaszthasd a legmegfelelőbb feladatokat.
Az úszás különösen jótékony hatású |
Olyan sporttevékenységet válassz, amit igazán élvezel! Ha szereted azt, amit csinálsz, sokkal lassabban unod meg, és hagyod abba.
Szedd gyógyszereidet! A gyógyszerek, amiket a kezelőorvosod felírt, segítenek megelőzni a mozgás során vagy után fellépő asztmás tüneteket.
Melegíts be, mielőtt sportolni kezdesz! A bemelegítés felgyorsítja az izmokhoz történő véráramlást, és segíthet abban, hogy az asztmás tünetei ne jelentkezzenek.
Ne feledkezz el a levezetésről! A levezetés szakasza lehetővé teszi a test – és ezzel együtt a tüdő – számára is, hogy alkalmazkodjon a hőmérsékletváltozáshoz; ily módon csökkenti a kockázatát az asztmás tünetek megjelenésének.
Lassíts! Ne vidd túlzásba! Ha nem tudsz kényelmesen beszélgetni mozgás közben, valószínűleg túl keményen dolgozol.
Az asztma megfelelő kézben tartásával, a megfelelő kezeléssel tehát minden asztmásnak lehetősége van normális, hétköznapi életének folytatására.
Sokat segítenek az olyan eszközök is, amelyek segítségével könnyen, egyszerűen adagolható a szükséges gyógyszer. Ilyen például a Diskus porinhalátor, ami ráadásul nem is néz ki gyógyszernek.