Inkább fogyasztók, mint állampolgárok
A Millward Brown brit piackutató vállalat felméréséből kiderül, hogy az európai fiatalok több mindenben hasonlítanak egymásra, mint amennyiben különböznek. A 10 európai országban, 18 és 25 év közötti fiatalok körében végzett kutatás szerint a fiatalok értékszemléletében az individualizmus és materializmus áll az első helyen. A hagyományos társadalmi értékek vallásos hitek, politikai ideológiák, a házasság intézménye, az életre szóló munkahely a szemükben divatjamúltak és nem követendőek. Például a családalapítás már nem szerepel a fő céljaik között: számolnak vele, de csak a messzi jövőben és tartanak attól, lesz-e elég pénzük hozzátartozóik eltartására. E korosztály identitását egyre inkább a márkák fogyasztása teremti meg, amelyek stabilitást és kreativitást visznek az életükbe.
Bulizás ezerrel
A kutatás metodológiája |
A kutatásban országonként 2 fókuszcsoport beszélgetés és 10 etnográfiai interjú készült 2003 második felében. 18 és 25 év közötti egyetemistákat kérdeztek meg, fele-fele arányban férfiakat és nőket. A fókuszcsoportban spontán beszélgetést és kreatív technikákat egyaránt alkalmaztak |
A kvalitatív, tehát nem reprezentatív kutatásból az is kitűnik, hogy a fiatalok viszonya a felnőtté váláshoz kettős. Egyrészt szeretnék élvezni mindazokat a jogokat és előnyöket, amiket egy felnőtt élvezhet, de félnek a vele járó kötöttségektől és a felelősségvállalástól. Bizonytalansággal tölti el őket a távoli jövő, mert nem látják a garanciát a felnőttkori sikerességre. Egyéniségüket inkább a változásban, a változatosságban fogalmazzák meg: ők azok, akik felvették a tempót, és a gyorsítósávból már nem olyan rémisztő a rohanó világ. A divat egyik napról a másikra alakul, és ők profi szintre fejlesztették a trendek követését. Aki lemarad, kimarad, legyen az divat, zene vagy munka. A sokat hangoztatott individualizmusuk árnyoldala ugyanakkor az izoláltság esélye: a bulizás ezerrel életérzés a magány és az unalom rémét hivatott távol tartani. Akinek nincsen pasija vagy nője, az lúzer. Nem véletlen, hogy naponta fiatalok tízezrei ülnek monitor elé, hogy a gombamód szaporodó internetes társkereső oldalakon rátaláljanak a párjukra.
Az európai fiatalok testhez való viszonya meglehetősen ellentmondásos. Miközben a társadalom egésze a fiatalság- és szépségkultusz bűvöletében él, a valóságban egyre több fiatal fordul plasztikai sebészhez, és körükben emelkedik az anorexiások száma is. A mai fiatalok nem azért akarnak fittek lenni (vagy legalább annak a látszatát fenntartani), hogy ne fulladjanak ki, ha leáll a mozgólépcső, hanem hogy mások is lássák, mennyire egészségesek, tehát sikeresek. E kettő szerintük szorosan összefügg. Aki Cola Lightot iszik, nem hízlaló joghurtot eszik biomüzlivel, és időnként beiktat egy fogyókúrát, azt hirdeti magáról, hogy odafigyel az egészségére. Ezzel remekül tompítható a cigizés, a kávézás, az alkohol, és esetenként a kábítószer miatt érzett lelkiismeret-furdalás. A sportos öltözködés szintén helyettesíti a káros szenvedélyektől mentes életmódot.
No para, no lázadás
A kutatásban résztvevő országok |
Csehország, Franciaország, Lengyelország, Magyarország, Németország, Olaszország, Oroszország, Portugália, Spanyolország, Törökország |
A kutatás szerint a magyar fiatalok igen borúsan látják a jövőt.
A mai fiatalok nem lázadók. Néhány egyszerű vágy mozgatja őket, amelyek a szeretnék sok pénzt keresni, illetve az egy jó pasira/csajra vágyom két szélső értéke között helyezkednek el. A vágyak skáláján fontos helyet foglal el a saját autó, amely nemcsak státuszszimbólum, hanem egyes országokban (így Magyarországon) a lakás alternatíváját is jelenti – elsősorban a megfizethetetlen lakásáraknak köszönhetően.