nlc.hu
Életmód
EMMA elindult!

EMMA elindult!

Az Egységes Magyar Munkaügyi Adatbázis segítségével akár interneten is ellenõrizhetõ, hogy a minket foglalkoztató cég befizette-e utánunk a kötelezõ járulékokat - mondta Burány Sándor munkaügyi miniszter az NLCafe-nak adott interjújában.







Burány Sándor Fotó: Magyarország.hu

– Mi volt az EMMA létrehozásának célja?


– Alapvetően két célja volt: az egyik a munkavállalói biztonság erősítése, a másik a munkaerőpiac átláthatóvá tétele. A munkavállalói biztonságot azzal erősítjük, hogy bármely munkavállaló egy PIN-kód segítségével ellenőrizheti, hogy például a munkaadója fizeti-e utána a TB terheket, stb. Az átláthatóságot pedig azzal segíti elő, hogy a munka törvénykönyve alá tartozó dolgozók …, pontos adatok fognak rendelkezésre állni, település szerinti bontásban. Ez nagyobb átláthatóságot fog biztosítani, mint a korábbi – kérdőíven alapuló – rendszerek.

– TB két ágán alapul az adatállomány, május 1-től adat-bejelentési kötelezettség van

– De ha a munkaadó nem jelenti be az adatokat, akkor erről hogyan fog tudomást szerezni az EMMA?

– A munkaügyi ellenőrzések során ez ki fog derülni. Eddig lényegében kettős nyilvántartást vezettek a munkaadók, amely az egységes számítógépes adatbázis elindulásával egyesíti az adatokat. Így a munkaügyi ellenőrök pontosan tudni fogják, hogy hány ember dolgozik a cégnél hivatalosan.

– A társadalombiztosítás két ága is gyűjti a foglalkoztatással kapcsolatos adatokat, nem beszélve a KSH és az APEH adatairól, akkor miért is van szükség egy ötödik adatbázis kialakítására? Nem is beszélve arról, hogy 2005-től újabb százezer munkavállalót terveznek bevonni az EMMA hatálya alá: a jelenleg a közszférában dolgozók állományát, akikről eddig is tudhatott mindent az állam.

– Többlépcsős folyamat. Mindenki, aki alkalmazásban áll – akár a versenyszférában, akár a közszférában dolgozik – az EMMA adatbázisában szerepelni fog. Azért kezdtük a munkaszerződéssel alapján foglalkoztatottakkal, mert a szürke- és feketegazdaság leginkább ezen a területen jellemző. Leginkább a versenyszférában kell erősíteni a munkavállalók biztonságát.





– Az adatvédelmi ombudsman, Péterfalvi Attila már több alkalommal megfogalmazta aggályait az alakuló rendszer adattartalma és a hozzáférési kör miatt. Legutóbb a munkavállaló iskolai végzettsége és szakképzetsége került fókuszba, mint az EMMA működéséhez nem nélkülözhetetlen adat. Mi a véleménye erről az adatvédelmi aggályokról?

– Ezek az adatvédelmi aggályok elmúltak. Az egyeztetés folyamán nagyon sok kérdés felmerült, amelyeket úgy érzem, sikerült tisztázni, személyesen Péterfi Attilával is. Abban a formában, ahogy most működik a rendszer, semmilyen adatvédelmi probléma nem merül fel.

– Ez konkrétan mit jelent? A munkavállaló iskolai végzettsége már nem része az adatbázisnak?
– De része, csak az adatok célhoz kötöttségével kapcsolatban az adatvédelmi biztos javaslatait követtük.
– A munkaadók számára jelent-e pluszterhet a regisztráció?
– Semmiképpen sem. Én magam jól ismerem az a pár soros adatlapot, amelyet a munkaadóknak ki kell tölteniük, ráadásul a bejelentési kötelezettség interneten keresztül is teljesíthető.
– Hány fő dolgozik a Foglalkoztatási Hivatalon belül létrejövő Munkaügyi Nyilvántartó Központban? Ők köztisztviselők?
– Végleges létszámbővítést nem határoztunk el az EMMÁ-val kapcsolatban. Mivel az első évben a bejelentések száma sokkal nagyobb lesz, mint az utána következő években, ideiglenesen többlet létszámmal oldjuk meg ezt a feladatot. Ez több mint kétszáz embert jelent, akiket határozott idejű szerződésekkel, december 31-ig alkalmazunk a Munkaügyi kirendeltségeken, illetve a központban.




– Mennyibe került a létrehozása és a fenntartása?
– Az informatikai fejlesztés néhány százmillió forintos beruházást tett ki, amelyet a Munkaerő-piaci Alap, illetve a költségvetés biztosított. A bérköltséggel és a különböző adminisztratív teendőkkel együtt összesen bruttó 1.6 milliárd forintot jelent az EMMA létrehozása és fenntartása, amelynek egy része adó formájában visszajön az államkasszába. Hozzá szeretném tenni, hogy az informatikai fejlesztések jelentős része amúgy is elkerülhetetlen volt, mivel a munkaügyi kirendeltségek többsége nem rendelkezett szélessávú internetkapcsolattal. Ennek kiépítését – közel ugyanilyen költségekkel – akkor is meg kellett volna tenni, ha az EMMA-t nem hoztuk volna létre.
– Összekapcsolják-e az összesen 300 ezer munkáltatóra és 2,5 millió munkavállalóra kiterjedő adatbázist az EU-s állományokkal?
– Nincs ilyen kötelezettségünk, és nem is akarjuk összekapcsolni, mert adatvédelmi-, illetve személyiségi jogi okokból nem szerencsés különböző adatállományokat összekapcsolni. Természetesen az EU-nak szolgáltatunk statisztikai célra az EMMA-ból is, de ez nem azt jelenti, hogy összekötjük az EU-s adatállományokkal az EMMA-t.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top