A magyarok egyötöde elhízott, mintegy negyven százaléka túlsúlyos, kétszázezren pedig krónikusan kövérnek tekinthetők. A nők mintegy harminc százaléka és férfiak több mint negyven százaléka tartozik az elhízott kategóriába, a többletkilók miatt kialakuló szövődmények az érrendszeri betegségektől a rák kialakulásának veszélyén át a mozgásszervi problémákig viszont inkább a nőket érintik. Ráadásul a néhány kilót felszedő túlsúlyosok előbb-utóbb nagy valószínűséggel elhízottakká válnak.
Az elhízás fő oka a szervezet igényeihez képest túlzott energia bevitel, az átlag magyar nő mintegy 400-500 kalóriával többet fogyaszt a kelleténél. Legalább ekkora gondok vannak a táplálék összetételével. “Van, amiből túl sokat, van, amiből túl keveset eszünk” – mutat rá Halmy László professzor, a Magyar Elhízástudományi Társaság elnöke. A zsírellenes, majd szénhidrátszegény divatok ellenére a szakma továbbra is az 55-60 százalék szénhidrát, 25 százalék zsír, 15-20 százalék fehérje arányt tartja helyesnek. A magyar lakosságnál a zsírfogyasztás a kívánatos 25 helyett 38 százalék.
A magyar lakosság többségénél a szénhidrát-arány növelése ajánlott – de nem mindegy milyen szénhidrátokat fogyasztunk. A jelenleg a magyar étrend alapját jelentő magas glikémiás indexű szénhidrátok, mint a fehérkenyér, a cukor, a banán, a szőlő, a tészta, a krumpli, a rizs kerülendők, ezekkel hetente legfeljebb egy-két alkalommal vétkezhetünk. Az alacsony glikémiás indexű szénhidrátokból viszont sokkal többet kellene fogyasztani a kolbász és a pörkölt kárára. Naponta kívánatos a teljes kiőrlésű gabonafélék, olajos magvak, magvaváló gyümölcsök, zöldségek fogyasztása sőt, a sör is inkább ide tartozik.
Hasonlóan táplálékkiegészítőkre szorulunk bizonyos nyomelemekből, antioxidánsokból. A magyar lakosság nem fogyaszt elegendő szelént és jódot, a gyerekeknél kalciumhiány is megfigyelhető. Jódtartalmú cseppek, szelénnel és kalciummal dúsított kenyerek segíthetnek a problémán – de napi egy deci minőségi vörösbort is érdemes elkortyolnunk az elhízás elkerülése és az egészség megőrzése érdekében.
A helyes étrend mellett, a megfelelő testmozgás a fogyókúra és a megelőzés másik alapja. A szervezet a zsírokat alacsony vagy közepes aktivitásnál égeti el, naponta egy-másfél óra erős séta, könnyű biciklizés, lassú kocogás a fogyás legjobb receptje. Intenzív mozgás esetén a szervezetnek magas szénhidrátbevitelre van szüksége – különben az izomból bontja le a vércukrot. A lehető legrosszabb, amit valaki tehet, ha pusztán egy kefír elnassolása után stepaerobikozik másfél órát – ez végső soron izomsorvadáshoz, szívelégtelenséghez is vezethet. Ha valaki sportol, akkor ennek megfelelően kell ennie.
A fogyókúrák nyolcvan százaléka sikertelen és visszahízás követi – pont azért, mert kúrának tekintik. A megfelelő testsúly megőrzése nem csodakúráknak vagy hirtelen elhatározásoknak, hanem tartós, tudatos táplálkozással kísért és aktív életmódnak köszönhető.