nlc.hu
Életmód
Idõzített vitaminbomba?

Idõzített vitaminbomba?

Napjaink mindenható vitaminkészítményei a legkülönbözõbb problémákra kínálnak megoldást. Ha levertek vagyunk, fáradékonyak vagy rosszkedvûek, bekapunk néhány színes kapszulát, és abban a tudatban indulunk a dolgunkra, hogy mindent megtettünk egészségünk érdekében.





Pedig korántsem ez a tökéletes megoldás!

Lehet por, tabletta, kapszula vagy épp pezsgőtabletta, mindegy, csak multivitamin legyen, és gyorsan űzze el a bajt. A vény nélkül kapható készítmények tömegéből válogathatunk, és válogatunk is, hisz a reklámokban mást sem látunk, mint hogy vitaminok nélkül fáradtak, szürkék és öregek leszünk, és még a pizsamánkat is magunkon felejtjük munkába menet. A vitaminhiány valóban népbetegség, a magyar lakosság 30 százalékának a C-vitamin, 50 százalékának az A-vitamin elégtelen bevitele okoz panaszokat. Ám a megoldást nem a mesterséges kivonatok jelenthetik.


Jóból is megárt a sok

A mértéktelenül, szakszerű ellenőrzés nélkül szedett vitaminok hatására a hiány könnyen többletbe fordulhat át. A hipervitaminózisnak nevezett jelenség pedig igen nagy károkat okozhat a szervezetünkben. Különösen a zsírban oldódó A-, D-, E- és K-vitaminok esetében érdemes óvatosnak lenni, ezek ugyanis nem ürülnek ki a vizelettel a szervezetből, emiatt könnyen túladagolhatók. Az A-vitamin túlzott bevitele magzati ártalmakat, májkárosodást, hajhullást okozhat. A D-vitamin többlete vesekőképződéshez, meszesedéshez vezet, a túl sok E-vitamin pedig emésztőrendszeri zavarokat okoz.





Tévhit, hogy a vízben oldódó vitaminok teljesen veszélytelenek, hiszen bizonyos mennyiség felett ezek sem tudnak maradéktalanul távozni a szervezetből. Napi 1000 mg feletti C-vitamin vesekövet okoz, a felesleges folsav elfedheti a B12-vitamin által okozott vészes vérszegénység tüneteit, és rontja a cink hasznosulását. A koleszterincsökkentő niacin túlzott bevitele toxikus tüneteket válthat ki, míg az extrém mennyiségű pantoténsav az anyagcserét boríthatja fel. Ezek a tünetek azonban csak mesterséges készítmények hatására alakulnak ki. Ha a megfelelő ételeket választja, azokra a tápanyagban szegény, valójában értéktelen étkekre sincs szüksége, melyeket mesterségesen hozzáadott vitaminokkal próbálnak vonzóbbá tenni.






A szervezet nem laboratórium


„A természet sokkal bölcsebb, mint bármilyen kémiai kutatólabor” – állítja Szili Zsuzsanna biológus, a Napfényes Élet Alapítvány elnöke. „Megfelelő táplálkozás mellett nem alakul ki vitaminhiány, hiszen minden szükséges tápanyag megtalálható a gyümölcsökben, zöldségekben. Ráadásul mindazok az enzimek is bennük rejlenek, amelyek a vitaminok felszívódásához nélkülözhetetlenek, és amelyek a „csodakészítményekből” hiányoznak. A kivonatok szervetlen anyagok. Hiába bizonyul ideálisnak a mennyiség kísérleti körülmények között, szervezetünk olyan érzékeny és egyedi műszer, melynek ideális működéséhez sok tényező együttes jelenléte szükséges. Ezzel magyarázható a multivitaminok mindössze 17,5 százalékos hatékonysága. Mesterséges készítményekből a vérképzést serkentő B12-vitaminnak például csak három százaléka képes felszívódni.”

További veszedelmekről itt olvashatsz»

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top