Tibor egy súlyos szekrény megemelésekor meghúzta a hátát. Néhány napos kínlódás és fél tucat fájdalomcsillapító tabletta beszedése után háziorvosa tanácsára felkeresett egy csontkovácsot. A doktor egy támla nélküli székre ültette, azt kérve, hogy összekulcsolva tegye tarkójára a kezét. Határozott mozdulattal kissé megemelte, majd oldalra csavarta felsőtestét. Reccsenés hallatszott, és az elmozdult részek a helyükre kerültek. Tibor visszanyerte mozgásképességét.
Dr. Trkala Miklós manuálterapeuta szerint a módszer kiváló a mozgásszervrendszer zavarainak felfedezésére és megszüntetésére.
Speciális diagnosztikai és terápiás fogásokkal felderíthető a gerincoszlop, illetve a végtagok összeköttetéseinek állapota, az ízületek, a csigolyák területén kialakult mozgásfunkció-zavarok. Beavatkozáskor a szakorvos rövid ideig tartó nyomást gyakorol az ízületekre, vagy hirtelen, határozott mozdulattal kissé széthúzza az ízületet alkotó csontokat egymástól.
A kezelés az izom- és gerincfájdalmak, valamint a fejfájás csillapításában is hatásos. A gyógyítás általában nem okoz fájdalmat, a manipulációt kísérő reccsenő hang ijesztőbb, mint maga a mozdulat.
Adél sokat görnyed a gyártósor mellett a munkahelyén. Amikor már a háti-nyaki merevség fejfájást, izomfájdalmat és állandó fizikai kimerültséget okozott, manuálterapeutához fordult.
Az alternatív gyógymóddal három kezeléssel, két hét alatt megszüntették a panaszait. Fél évente visszatér egy-egy kezelésre, amely hosszú időre feledteti a kellemetlen tüneteket.
Esetében a szakorvos a lágy részeket nyújtja, a görcsösen összehúzódott izmokat speciális kézmozdulatokkal lazítja. A különböző nyomó, húzó, forgató és lazító technikákkal helyreállítható az ízületek egészséges működése.
Ha az ízületen belüli nyomás enyhül, a terület ellazul, kevésbé fájdalmas. Ahogy az ízület tokja és a környező szalagok megnyúlnak, a mozgás is javul ígéri dr. Trkala Miklós.
Vigyázat a kóklerekkel!
A modern manuálterápia alapjait az amerikai Still doktor dolgozta ki a 19. század végén, majd néhány évtizeddel később Daniel Palmer fejlesztette tovább. Az Egyesült Államokban egyetemi szinten, külön szakterületként tanított módszer sok esetben hatásosabb lehet a hagyományos fizikoterápiánál. A kezelés csak kivételesen járhat fájdalommal.
Hazánkban általában reumatológusok, ortopéd szakorvosok, továbbá gyógytornászok végeznek manuálterápiát, de működnek engedély és szakképzettség nélküli csodadoktorok is. Pedig a nem megfelelően végzett kezelés bajt is okozhat, ezért a beavatkozás előtt a mozgásszervi betegség alapos kivizsgálása elengedhetetlen. Súlyos csontritkulásban szenvedők, az adott területen lévő egyes gyulladások és rosszindulatú daganatok esetén a kezelés nemcsak eredménytelen, hanem kifejezetten ártalmas lehet.