A fekete foglalkoztatás visszaszorítását szolgálja a különféle színű oldalakból álló alkalmi munkakönyv. A kék könyv (alkalmi munkavállalói könyv) bevezetésének másik fő előnye, hogy az ezzel hitelesített alkalmi munka jogszerző időnek számít a munkanélküli ellátás, a nyugdíj- és a baleseti ellátás szempontjából.
Bár gyakori az alkalmi jellegű foglalkoztatás, az erre vonatkozó szabályokat nem ismerik sem a munkáltatók, sem a munkavállalók.
Színek – könyvek
A kis könyv fehér, kék és zöld lapjaira attól függően kell bejegyezni a foglalkoztatást, hogy ki a munkáltató.
A fehérre a vállalkozók és a vállalkozások, a kékre a magánszemélyek és a kiemelt közhasznú társaságok, a zöldre a mezőgazdasági tevékenységet folytatók jegyezhetik be a munkavégzést.
Munkaviszonyba munkavállalóként az a személy léphet, aki a tizenhatodik életévét betöltötte, illetőleg munkaviszonyt létesíthet a 15. életévét betöltött diák is, tanítási szünet időtartama alatt.
Magyarországon működő szakiskolával, középiskolával, alapfokú művészetoktatási intézménnyel, felsőoktatási intézménnyel nappali tagozatos tanulói, illetve hallgatói jogviszonyban álló külföldi.
Hol váltható ki az alkalmi munkavállalói könyv?
Az alkalmi munkavállalói könyv ingyen igényelhető a munkavállaló lakóhelye, illetve tartózkodási helye szerinti illetékes munkaügyi kirendeltségeken, valamint egyes települési önkormányzatoknál, melyek erre megállapodást kötöttek a munkaügyi kirendeltséggel.
Mennyi ideig dolgozhat alkalmi munkavállalói könyvvel?
Ugyanannál a munkaadónál folyamatosan legfeljebb öt egymást követő napig.
Egy hónapon belül legfeljebb tizenöt napig, egy naptári éven belül legfeljebb kilencven napig, több munkáltatónál egy évben összesen százhúsz napig.
Természetesen a minden ötödik napot követő pihenőidő kiadása kötelező.
Még több információ a munkavállalói kiskönyvről»
Hasznos tanácsok az AM könyvhöz»
Az alkalmi munkavállalói könyv alkalmazása munkaszerződésnek minősül, amely a jogszerű, munkaviszony keretében történő foglalkoztatás egyik formája.
Az alkalmi foglalkoztatás munkaviszony, így segít a 200 nap összegyűjtésében, amely szükséges a munkanélküli ellátás megszerzéséhez.
A munkavállaló, a munkáltató által beragasztott közteherjegyek alapján egészségügyi szolgáltatásra, baleseti táppénzre jogosult, továbbá nyugdíjához szolgálati időt gyűjt.
Munkanélküli-járadékosok esetében annyi nappal tolódik ki a járadék folyósítása, ahány napot dolgozik, mivel az alkalmi munkában töltött idő alatt a munkanélküli-járadék folyósítása szünetel.
A munkáltatónak nem kell a személyi jövedelemadó-előleg meghatározásával, levonásával, igazolásával foglalkozni, mert az összes ilyen kötelezettségét teljesíti a közteherjegy beragasztásával.
Diákmunka
A törvényi szabályozás miatt csak a nappali rendszerű képzésben (ide tartozik az ifjúsági tagozat is) résztvevő diákok dolgozhatnak a diákmunkát kínáló szövetkezeteknél. A munkavégzés megkezdése előtt, egy ún. Belépési nyilatkozatot, és egy hozzá kapcsolódó adatlapot kell kitölteni, valamint aláírni a vállalt munkára vonatkozó Munkaszerződést, illetve ennek mellékleteként egy munkavállalási kötelezvényt és egy Tűz-, baleset- és munkavédelmi nyilatkozatot. A belépés és a szerződéskötés csak személyesen történhet. Ehhez szükség van a személyi igazolványra, a diákigazolványra, az adókártyára, a TAJ-számra, a bankszámlaszámra (szülő nevére szóló bankszámlaszám is elfogadható), valamint egy három hónapnál nem régebbi iskolalátogatási igazolásra, és 18 éves életkor alatt szülői hozzájárulásra. |