Bármilyen hihetetlen, de egyetlen vércseppünkben is életünk csodálatos művészfilmje zajlik. Amilyen ijesztően hangzik a sötétlátóteres vércseppanalízis, olyan lenyűgöző élményt nyújt. Mintha nem is egy komoly diagnosztikai vizsgálaton, hanem élményvetítésen vennénk részt, mellesleg pedig megtudhatjuk, hogyan érzik magukat vörös- és fehérvérsejtjeink. Valójában mi is az a vércseppanalízis? Az erre vonatkozó alapvető kérdések megválaszolásában dr. Kuklis Eszter orvos, életmód-tanácsadó terapeuta volt segítségünkre.
Miben különbözik a vércseppanalízis egy laboratóriumi vizsgálattól?
Mindössze néhány cseppnyi ujjbegyből vett vérre van szükség hozzá, melynek levétele után azonnal elvégezhető a teszt. A laboratóriumi vizsgálatoknál megfestik a vért, a festékanyag pedig megöli a vérben lévő sejteket. A vércseppanalízis során az élő vércseppet vizsgálják. Nem azt nézik, hogy az egyes elemekből mennyi van a vérben, hanem hogy azok épek-e, életképesek-e, mennyire aktívak, egymáshoz képest hogyan helyezkednek el. Mivel a vér összetétele és alakos elemeinek állapota követi a szervezetben zajló kóros folyamatokat, ezért azokat élő állapotukban vizsgálva még csak nagyon enyhe vagy akár egyáltalán nem jelentkező tünetek esetén is megállapítható a betegségre való hajlam.
Mit jelent a sötét látóteres technika?
A hagyományos mikroszkópos vizsgálatnál fehér háttér előtt fekete foltokként jelennek meg az alakos elemek. Ennél a módszernél a speciális megvilágítási rendszernek köszönhetően a vércseppet oldalról éri a fény, így fekete háttér előtt látszanak a színes elemek. Nem is kell a mikroszkópba kukucskálni, a vizsgálatot végző orvos kommentárja mellett egy nagy monitoron követhetjük figyelemmel vércseppünk önálló életét.
Mit láthatunk a monitoron?
Az élő vércseppben láthatóak a sodródó, kör alakú, a közepükön kissé behorpadt, fánkra emlékeztető vörösvérsejtek, a nagyobb, ezüstösen fehér, lassabban mozgó fehérvérsejtek, a sebesen haladó táplálékrészecskék, az esetlegesen megjelenő salakanyagok, fehérjeszálak, emésztetlen anyagok. A gombák jelenlétére utaló jelek már akkor is láthatók, amikor a szervezet gombásodása még nem okoz tüneteket, de éppen így megfigyelhetőek a vírusok vagy a baktériumok is.
Mi az a szárazvércsepp-analízis?
Amíg az élő vércseppet vizsgálják, néhány másik cseppet hagynak megszáradni. A száradás mintázata utal a szervezet problémáira. A vércsepp szélén jól látható például az antioxidáns-gyűrű, amelynek telítettsége azt mutatja, elegendő vitamin van-e a szervezetben. Különböző színű foltokként jelennek meg az ásványi anyagok hiányára vagy többletére, esetleg a gyulladásokra utaló jelek. Az íriszdiagnosztikához hasonlóan a koncentrikus körök menti elhelyezkedés utal arra, hogy a szervezet mely pontján lépett fel a probléma.