A madárinfluenza eddig emberen csak Ázsiában jelent meg, ott is csak olyanok kapták el, akik szoros közelségbe kerültek madarakkal. A betegség nem terjed emberről emberre. A madárinfluenza tehát nem jelent komolyabb veszélyt az emberekre. Nagyobb járványra akkor kell számítani, ha egy élőlényben (emberben vagy pl. háziállatokban) a madárinfluenza és a humán influenza vírusa összetalálkozik. Ekkor lehetőség lesz arra, hogy egy olyan variáns alakuljon ki, amely emberről emberre is terjed.
Bár a helyzet napról-napra változik, a héten Horvátországban talált beteg hattyút Balatonfüreden gyűrűzték meg. Ez az eddigi legközelebbi kapcsolat Magyarországgal, de az állat valószínűleg nem itt kapta el a fertőzést.
Elkaphatod?
Ha nem dolgozol szárnyasok közvetlen közelében, akkor nagyon kicsi az esélye, hogy elkapd a fertőzést. Két dologra kell odafigyelni: a húst, tojást jól meg kell főzni, sütni, hiszen a kórokozó 60 fokon elpusztul. Ha pedig elhullott madarat látsz, semmiképpen ne érintsd meg. A vírus csak közvetlen érintkezéssel terjed, sem a felettünk elrepülő, sem a kertben csipegető madaraktól nem kaphatod el!
Ha olyan helyen jársz, ahol már találtak madárinfluenzás esetet, akkor kerüld a madárpiacok látogatását, de például a madarak téli etetéséről semmiképpen ne mondj le!
Mikor lesz oltás?
A szezonális influenza ellen idén is beadathatsz védőoltást, de ez nem fog megvédeni a madárinfluenzával vagy az esetleg kialakuló emberről-emberre terjedő változattal szemben sem.
Az a vakcina, amelyet néhány hete magyar kutatók fejlesztettek ki, a madárinfluenza vírusa ellen hatásos, tehát az emberről emberre terjedő változattal szemben ez sem védene. Viszont ennek alapján, ha létrejönne a vírus, már rövidebb idő alatt állíthatják elő az arra hatásos oltást.
A most elkészült vakcina engedélyeztetése körülbelül márciusig tart. Azért is kell ennyi idő, hogy megbizonyosodjanak róla, elég hosszú ideig hatásos-e a készítmény és van-e esetleg mellékhatása.
Elutazhatok olyan országba, ahol már találtak beteg madarakat?
Igen, csak tartsd be ott is a megfelelő óvintézkedéseket.
Védekezhetek valahogyan a betegség ellen?
A fertőző betegségek esetén jó, ha az immunrendszered csatasorba állítod, de ezt nyilván amúgyis megteszed még a tél beállta előtt. Ázsiában a betegség nem nagyon válogatott kor vagy nem szerint, így azt sem lehet tudni, hogy ha kialakul az emberről-emberre terjedő variáns, az kikre lesz a legveszélyesebb. Mivel azonban nem valószínű, hogy ez nálunk történik meg, mire hozzánk elér, már többet fogunk tudni.
És hogy visszatérjünk feltett kérdésünkre: igen, együk csak meg a csirkemellet, csak tényleg legyen alaposan átsütve.