nlc.hu
Életmód
Vissza a természethez

Vissza a természethez

A természet kincsestára végtelen. Friss, hegyvidéki levegõ, testet-lelket üdítõ környezet, zamatos gyógyteák. A felvilágosodás hajdani jelszavának szellemében a természet erejét aknáztuk ki a hideg évszak elõtti feltöltõdés és immunerõsítés érdekében.




Miskolctól Bükkszentkeresztig mintegy húszpercnyi a távolság autóbuszon, ám hajdan, az üveghutákhoz tartó ökrös szekerek két teljes nap alatt vontatták föl terhüket. A múlt század közepétől már orvosi javallatra érkeztek ide a különféle légzőszervi panaszokkal és betegségekkel küzdők. A kutatások azt igazolják, hogy az itteni réteken és erdőkben termő gyógynövényekben a speciális klíma miatt harminc-negyven százalékkal magasabb a hatóanyag-koncentráció az átlagosnál.


– Valóban különös gyógyerővel bírnak az itteni növények – erősíti meg a hivatalos adatokat Szabó György, a hetvenhét esztendős bükki füves ember. – De ennek meg is van a magyarázata. Itt viszonylag későn jön a tavasz, korán érkezik a tél. A növényeknek rövidebb idejű az életciklusuk, ennek következtében több hatóanyagot halmoznak fel. Ráadásul a napfényes napok száma huszonhattal több, mint az országos átlag. Ez persze nem jelenti azt, hogy az ország más területein gyűjtött vagy a szaküzletekben, patikákban vásárolt gyógynövények kevésbé lennének alkalmasak a gyógyászati célokra. A hangsúlyt inkább a megelőzésre helyezném: ne csak akkor keressük a gyógynövényeket, ha már kialakult a betegség. Bár a gyógyfüvek jóval lassabban fejtik ki áldásos hatásukat a szintetikus gyógyszereknél, ez azonban jóval tovább tart, mégpedig mellékhatások nélkül.


A bükki füves ember – aki hajdan nagyanyjától tanulta a természet patikájának ismeretét – élő példája annak, hogy a tiszta, szabad levegőn való rendszeres séta, kiváltképp a hegyi túrák látványosan erősítik és karbantartják a szervezetet. Gyuri bácsi egyenes háttal, lihegés nélkül siet föl a napsütötte domboldalon, ahová bemutatókertjét telepítette.
A nap fénypontja a teakóstolás. Csábítóak a hatalmas üvegkancsók színültig illatos virágokkal és levelekkel. Ízesítőként – finomított ipari cukor helyett – a bükki fenyők rügyeiről gyűjtött pikáns méz dukál.


Míg a finom aromák párája ott libeg a levegőben, a nyolcvanhat esztendős Ladányi József a Bükk további kincseiről mesél. Útmutatása nyomán felkeressük azokat a hófehér sziklákat, amelyek Bükkszentkereszt szélén, az erdő fái között nyugszanak. A tisztást régi búcsújáró helyként tartják számon, ahová manapság is sokan elzarándokolnak. – Itt még a kövek is gyógyítanak! – mondják az idősebb helybéliek, akik közül jó néhányan naponta kilátogatnak ide. A nép évszázadok óta „sugárzó kövekként” emlegeti ezeket a természeti képződményeket. Mint utóbb kiderült: nem véletlenül. A legendás gyógyulások tudományos hátterét vizsgálva a Nagyboldogasszonyról elnevezett sziklák alatt a közelmúltban jelentős mennyiségű uránium és rádium jelenlétét mutatták ki a kutatók. A tényleges gyógyhatás mibenlétéről és mértékéről nem készültek vizsgálatok, de annyi bizonyos: az itt tapasztalt nyugalom, no meg a természet varázsa valóban felüdíti a testet és a lelket egyaránt. Amennyiben pedig ennél mozgalmasabb élményekre vágyunk, már gyűjthetjük az erőt az évente megrendezendő bükkszentkereszti lovas szánversenyre. Természetesen egy csésze illatosan párolgó, forró gyógytea mellett.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top