nlc.hu
Életmód
Könyvek a fülbe!

Könyvek a fülbe!

Méghogy könyveket hallgatni? Van olyan mulatságos, mint olvasni! Anélkül, hogy bárkit lebeszélnénk az olvasás gyönyörûségérõl, kipróbáltuk a hangoskönyvet, és mondhatjuk, tetszett!

Valaha a könyvtárak egy eldugott részében üveges szekrényben elzártan magnókazetták sorakoztak hosszú dobozokban. A kazettákon klasszikus irodalmi alkotások voltak, amelyeket kizárólag a vak “olvasók” számára rögzítettek. Ez jutott először eszembe, amikor a hangoskönyvekről hallottam. Aztán kiderült, a mai hangoskönyv csak a hangjában hasonlít talán korai elődjéhez.







Miért kell ma hangoskönyv?

Azért mert egy csomó időt töltünk olyan dolgokkal, amikor a csöndes olvasgatás helyett praktikusabb hallgatni a könyveket. Amikor utazunk, tömegközlekedünk, főzünk, virágot öntözünk és port törlünk, tornázunk és hasonlók. Olyan különleges élményt nyújt egy-egy eltalált hanggal rögzített regény hallgatása, hogy megéri a fülünkre erősíteni egy fülhallgatót és a CD lejátszóba zene helyett ezt tenni. Akár úgy is, hogy a nap végeztével este, egy nyugodt csendes sarokban ülve megint elővenni a könyvet, és immár nem hallgatni, hanem olvasni is.


Milyen a jó hangoskönyv?

Manapság a hangoskönyv CD-n jelenik meg. A vaskos kötetek több lemezen hallgathatók, ám ez a műfaj is lépést tart a kor kihívásaival, így kaphatók ma már irodalmi adaptációk MP 3-as formátumban is, akár 9 órai szöveg egyetlen CD lemezen. Attól a legjobb egyébként egy hangoskönyv, hogy a megfelelő történethez a megfelelő hangot párosítják és megfelelő helyeken az odaillő zenékkel teszik hangulatossá.
Kipróbáltunk néhány izgalmasnak tűnő “kötetet”, íme!

• Rejtő Jenő: Az elveszett cirkáló

Előadó: Rudolf Péter
Játékidő. 280 perc /4 lemez

Meghallgatta: Bódi Péter





A CD-ket meghallgatva elsőre kissé monotonnak tűnt, és ezt az érzést még Rudolf Péter remek előadása sem tudta velem feledtetni, de egy idő – és némi hozzászokás – után már kellemesebb volt hallgatni.
A hanganyag szöveghű volt, ezt könnyen le tudtam ellenőrizni, hiszen a könyv az interneten is elérhető a Magyar Elektronikus Könyvtárban, ugyanakkor hosszas gondolkodás után sem sikerült rájönnöm, hogy végül is milyen célcsoportnak készült.
Én valószínűleg nem tartoznék közé, mivel belőlem hiányzik ez a “valaki elmondja és tedd magadévá” feeling.
Alapból jobban szeretek valamit saját magam elolvasni, értelmezni, illetve ha nem olvasni kell, akkor szeretem azt is, ha vizuális elemek társulnak hozzá (pl. filmen megnézni). Autóban szerintem nehezen hallgatható a folyamatos koncentráció igény miatt, otthon is, mivel ha megzavarnak, hamar elveszíti az ember a fonalat, hogy éppen hol járt, tehát mindenképpen egy nyugis helyen lehetne csak, ahol senki nem zavarja meg az embert.
Egy folyó vagy tóparton például nyáron a homokban fekve egy törülközővel a fejemen és fülhallgatóval a fülemen valószínűleg szívesen végighallgatnám pihenés gyanánt, de így a zűrös hétköznapokban nem hiszem.
Ennek ellenére szívesen ajánlom fiataloknak és öregeknek, Rejtő Jenő és Rudolf Péter rajongóknak, mindenkinek, aki szeretne egy ilyen klasszikust egy remek előadásban meghallgatni, illetve, akit az én fent említett problémáim nem zavarnak.
Ui: Kár, hogy a Rejtő képregények alapján eddig még senki sem akart rajzfilmet csinálni…



• Kormos István: Mese Vackorról, a pisze kölyökmackóról  

Előadó: Hernádi Judit
Játékidő: 79 perc / 1 lemez





Hogy tetszik-e egy gyereknek? Tetszik! De hiszen ebben semmi újdonság sincs. Mi is ott ültünk a Szokol rádió előtt, és hallgattuk kora délutánonként a különféle mesejátékokat és szerettük is nagyon. Ráadásul maga a mű, a Vackor, szinte alapmű. Kedves és kellemes, igazi ovistörténet. Anyukák, vagy apukák, de lehet, hogy már csak a nagyszülők talán azért egy másfajta Vackorra emlékeznek. Egy fekete-fehér esti mese hangja él az emlékezetünkben, egy összekeverhetetlen orgánum, egy csodálatos színész: Márkus László.
Sokunknak Vackor csak az ő hangján tud igazán Vackor lenni.
Most Hernádi Judit búgó hangja azonban az új idők új nemzedékét teljességgel lenyűgözi, a játékosság, a dallam, a verses mese ritmusa, és a hangulatos zenei betétek mind hozzájárulnak ahhoz, hogy egy izgő-mozgó ötévest is könnyen leköt, akár 72 percen át! Ez nagyon nagy szó ám!


• Agatha Christie: Gyilkosság Mezopotámiában

Előadó: Bánsági Ildikó
Játékidő: 9 óra/ 1 lemez/MP3-as formátumban





Nem volt nehéz beleszeretni elsőre, hiszen mind a könyvet, mind az előadót nagyon kedvelem. Agatha Christie-vel úgy vagyok, hogy bármilyen formában, bármikor és bárhol. Egy krimi esetében azonban valóban szükséges némi nyugalom, vagy szükséges egyfajta magány, hogy az ember a furcsa kis csavarjait, a semmiségnek tűnő fontos jeleket is követni tudja. Sajnos mind a 9 órát egyhuzamban képtelenség meghallgatni, de nagyon üdítő mosogatni úgy, hogy közben próbáljuk tovább gondolni a cselekmény szálait. Ehhez persze hozzásegít Bánsági Ildikó friss és időnként naív hangja, ami még izgalmasabbá teszi a hallgatást!






• Helen Fielding: Bridget Jones naplója

Előadó: Udvaros Dorottya
Játékidő: 260 perc/ 4 lemez

• Helen Fielding: Mindjárt megőrülök

Előadó: Udvaros Dorottya
Játékidő: 280 perc / 4 lemez






A minden szingliregények alapja visszatért eredeti formájához. Hiszen annak idején naplónak indult a világsikerű film, így ha ragaszkodunk a napló formátumhoz, akkor a legjobb műfaj bizony a felolvasás. Ez telitalálat! Valóban egy napló bejegyzéseit hallgathatjuk, méghozzá egy olyan előadótól, aki a film főszereplőjének is kölcsönözte a hangját. Totális élmény. Egyrészt a könyv újfajta árnyalatait fedezhetjük fel, másrészt pedig az egyes epizódok felrémlenek a filmből (már aki látta a filmet!). Jópofa találmány. Mivel négy lemezre fér el egy-egy kötet, ezért igazán megéri autóban tartani, és a bosszankodós forgalomban időnként önmagunkon (is) kuncogni kicsit.


• Romhányi József: Rímhányó – Ez opusz? – Ifjonczi versek

Előadó: Geszti Péter
Játékidő: 90 perc / 2 lemez





Na, ha valami, akkor ez igazán hangoskönyvre lett kitalálva! Romhányi József furfangos rímpárjai és hozzá az “utód” Geszti Péter pimasz hangszíne. A flúgos állatportrék, amik igazából rólunk, emberekről szólnak, a csupa kicsi darab, ami remekmű és amit bárhol és bármikor hallgathatsz, pusztán azért, hogy jókedvűen folytatódjon a napod!
Feltétlenül szerezd be!


• Dr. Bartha András: Kézikönyv a nők elsárkányosodásáról

Előadó: Varga Tamás
Játékidő: 154 perc / 2 lemez

Meghallgatta: Bódi Péter
 




Elöljáróban le kell szögeznem, hogy a művet korábban nem ismertem, azt sem tudtam, hogy létezik egyáltalán, tehát mondhatni elfogulatlanul tudtam róla véleményt nyilvánítani. A borítója rendkívül jól sikerült, nagyon eredeti, mindössze a tartalomjegyzéket hiányoltam róla.
A két audio CD tartalma nagyon érdekes, hallgatható, mintegy meseszerű Varga Tamás nagyszerű előadásban.
 
Témáját tekintve a nők egyes vélt vagy valós negatív tulajdonságait (néha bizonyos közhelyeket) próbálja párhuzamba állítani a sárkány (vagy inkább házisárkány hasonlat), mint negatív fogalom között.
A könyv gyakorlatilag a szerző közvetlen tapasztalatai vagy ismerősei által összegyűjtött közvetett élményei alapján vizsgálja a nők “elsárkányosodási” hajlamát, ennek különböző típusait, verzióit, kifejlődését, az elsárkányosodott nőkkel való együttélés és az ellenük való harc módjait ecseteli.
Alapvetően férfiaknak készült, a benne lévő tartalmat a nők csak elvonatkoztatva tudják meghallgatni, értelmezni. Hogy miért mondom ezt?
Párom véletlenül végighallgatta a CD-t velem együtt és az ő alapvető véleménye az volt, hogy:
1. “Ezt se normális ember írta.” (ezt annál a résznél mondta, ahol a női mellek becézéséről van szó)
2. Egyes részeknél, ahol bizonyos hasonlóságot véltem felfedezni a szerző által leírtak és a valóság között, kuncogva ránéztem a páromra, mire ő: “Mi van? A te anyád ilyen!…” válasszal tette helyére a dolgokat.
 
Szóval szívesen ajánlom férfitársaimnak, ha van lehetőségük rá érdemes végighallgatni ezt a 2,5 órás hanganyagot – ha lehet hölgytársaság nélkül- de ajánlom a hölgyeknek is, ha elbírják viselni a szerző által nekik tartott görbe tükröt.
És végezetül, ha egy hölgy is magára ismerve azt mondja, hogy “Jé én tényleg ilyen vagyok, de megpróbálok változtatni rajta.”, akkor a szerző már elérte a célját…


• Albert Györgyi: Miért pont én?





Felolvassa: Albert Györgyi
Játékidő: 123 perc / 2 lemez

Az utóbbi időszak egyik legnagyobb könyvsikerét hallgathatjuk hangoskönyv formában. És ha sikeres volt az “igazi” könyv, akkor ennek, a hangos változatának még nagyobb sikert jósolunk. Ugyanis még személyesebb, még őszintébb a vallomás, úgy, hogy maga a szerző, a történet főszereplője meséli el élete legnehezebb szakaszát.
Egy olyan betegségről, mint a depresszió, ennél őszintébben, plasztikusabban és megrázóbban nem is lehet szólni. Albert Györgyi könyve Albert Györgyi hangján egy őszinte, szép hangoskönyv.


• Ed McBain: A 87-es körzet – Éjszakai ügyelet

Előadja: Ganxsta Zolee
             L.L. Junior
             Qka MC
Játékidő: 74 perc / 1 lemez





Az igazi meglepetés! Bevallom, ebből a hangoskönyvből már hallottam korábban részletet egy rádióműsorban. Megdöbbentem, hogy Ganxsta Zolee milyen jól meséli a történetet, és megvallom, amikor a részletet lekeverték, hát nagyon bántam, hogy nem tudhatom meg ki volt a lány gyilkosa. Akkor még abban sem voltam biztos, hogy mindez csak a műsor kedvéért hangzott el, vagy van valami más is a háttérben. De van ám! A meglepetés hangoskönyv, amely az éjszakai ügyelet rendőreinek története három “vagány csávó” előadásában bravúrosra sikeredett! Az egyetlen CD-t követni is tudod, nagyon jó feszültségkeltő részekkel, és persze reszelős pasihangokkal. Vedd meg a párodnak és hallgasd meg te is!





• Még több hangoskönyvért, bővebb információkért és leírásokért katt ide »

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top