A detoxikálóról sok tévhit él az emberekben. Körülnéztünk itt. A vizsgálóban padlóhoz rögzített méretes szék, az ápolók jól megtermett férfiak. Az ágyakon kívül trezor is van, ahova tételes leltár alapján bepakolják a józanodásra várók holmiját.
Nem ritka, hogy miután kijózanodnak, különféle kincseket keresnek rajtunk. Ezért kell a lista, a trezor. A másik gondunk a sokat vitatott, az ombudsman által is megkérdőjelezett matracokkal van, amelyeken a betegeket altatjuk. Ezek, a hiedelemmel ellentétben, éppen a sérülések elkerülését szolgálják. Innen nem esik le a magatehetetlen ember magyarázza dr. Funk Sándor, a fővárosi Nyírő Gyula Kórház addiktológiájának osztályvezető főorvosa.
Segítséget kérhetünk |
AA, névtelen alkoholisták: naponta 16 és 18 óra között a 06-1-251-00-51-es telefonszámon. A budapesti és vidéki találkozók helyszínéről, időpontjáról tájékoztat a www.anonimalkoholistak.hu internetes honlap. Alkoholisták családtagjai olvassák a www.aca.hu honlapot Református Iszákosmentő Misszió: 307-7160 |
Ezt tovább rontja az a tény, hogy ezek az emberek egészségtelenül táplálkoznak, vagy alig esznek. Egyre több a máj-, vese-, illetve idegrendszeri károsodott, a tartósan depressziós alkoholista. A legtöbb betegünk munkanélkülivé válik, s tartósan az is marad. Egy ideig segélyekből élnek, aztán nem tudni miből összegzi tapasztalatait dr. Fodor Miklós, a fővárosi Jahn Ferenc Kórház addiktológiai osztályának vezető főorvosa. Évek óta küzdünk azért, hogy a májvédő és a könnyen felszívódó vitaminkészítmények árát támogassa a társadalombiztosítás.
Kevés emberrel találkoztam, aki megjárta a poklot, és újra teljes életet él. N. Zsolt, az anonim alkoholisták sajtóreferense ilyen. Arca elkomorul, amikor felidézi korábbi életét.
Az életünk mélypontját fel kell ismerni kezdi Zsolt, aki alkoholistának vallja magát, bár évek óta egy kortyot sem ivott. Az én utolsó cseppem az volt abban a bizonyos pohárban, amikor a feleségem utcára tett, és el kellett hagynom a fiamat. Elveszítettem az állásomat, fizikailag leépültem. Az anonim alkoholisták azt vallják, ez nem jellemhiba, nem pszichés gyengeség, hanem betegség. Pontosabban szenvedélybetegség, amely lassan alakul ki, aztán állandósul. A leszokás legvészesebb időszakát kórházban töltöttem. Hat hónapig kezeltek, gyógyszerek, infúziók, vívódások, hallucinációk közepette.
A kezelés végére Zsolt megváltozott, belül, a lelkében, az agyában, és fölerősödött a fizikuma is. Úgy véli, az elvonókúra után nem érdemes sunyin, hazugként önámításban élni, mert akkor visszaesővé válhat a beteg.