A reflux oka, hogy a nyelőcső-gyomor átmenetnél található izomgyűrű nem záródik tökéletesen, a gyomorsav visszaáramlik és felmarja a nyelőcső alsó szakaszán a nyálkahártyát. Károsíthatja a fogakat, mert a szájüregbe feltoluló sav vékonyra marja a fogzománcot, s megnő a szuvasodás veszélye. Éjszaka, alvás közben előfordul, hogy az agresszív folyadék a légcsőbe jut, annak felszínét irritálja. Emiatt a beteg rosszul alszik, erősen köhög, légzési nehézségekkel küzd. Nem is sejti, hogy makacs hörghurutja az álarcos fojtogatónak nevezett refluxra vezethető vissza. A rossz helyre került gyomorsav elérheti a tüdőt, és az alapbetegségéről mit sem sejtő páciens tüdőgyulladással kerül kórházba, rövid időn belül akár többször is.
Egészségvédő tanácsok |
Életmódváltással, rendszeres étkezéssel karbantartható a reflux. Ajánlatos a napi táplálékot többszöri alkalommal, kis adagokban elfogyasztani. Mindig legyen kéznél egy-két elrágcsálható száraz keksz, amely leköti a gyomorsavat. A derékban szűk szoknya, nadrág, szorosra húzott öv hajlamosít a gyomorpanaszokra. Válasszunk kissé bővebb fazonokat. Aki refluxra hajlamos, étkezés után ne dőljön le szunyókálni, hanem legalább két óra ülő- vagy állótevékenységet végezzen! A refluxos beteg ehet magas rost- és fehérjetartalmú élelmiszereket, sokféle zöldséget, főzeléket, gyümölcsöt. Kerülje a citromot, a narancsot és a paradicsomot. |
A diétázók még a cigarettájukba sem kapaszkodhatnak vigaszért, hiszen egyéb egészségkárosító hatásain túl a dohányzás a refluxnál is rizikótényező. A kímélő étrendet az orvos által rendelt savlekötő hatású gyógyszerek egészítik ki. Így hamar megszűnhet az égő, maró érzés, és elmúlnak a fulladásos-köhögős éjszakák.
További információ: www.reflux.hu