Szárításkor nem távolítjuk el az összes nedvességet a gyümölcsből. Általában a víztartalom nyolcvanszázalékos csökkentése az ideális. Ha ennél többet veszít a termés, akkor élvezhetetlenül szárazzá válik. A legrégebbi, egyben legjobb megoldás a tűző napon történő aszalás. Mivel erre nincs mindig mód, sütőben, illetve az e célra kifejlesztett aszalógépben is tartósíthatunk.
Manapság sokkal kevesebb aszalványt fogyasztunk, mint a régi időkben. A sok édesipari termék kiszorította őket, pedig ezek a természetes rágcsálnivalók finomabbak és főként egészségesebbek azoknál. Csokoládék, desszertek helyett inkább ezeket együk, mert fontos vitaminokat, ásványi anyagokat, rostokat tartalmaznak. Számos aszalt csemegét, például datolyát, fügét, mazsolát, meggyet, epret, áfonyát jobb készen megvásárolni, de néhány gyümölcsféle tartósításával otthon is próbálkozhatunk.
Fogyókúrázók, cukorbetegek figyeljenek arra, hogy az aszalványok cukortartalma viszonylag magas!
Szilva
Alma
Figyelemre méltó az emésztést serkentő rost-, valamint B- és C-vitamin-tartalma. Vékonyan meghámozzuk, legfeljebb félcentis karikákra vágjuk, 10 percig négyszázalékos citromsavoldatban áztatjuk, hogy ne barnuljanak meg. Rácsra tesszük, egyenletes hőmérsékleten, 70 fokon aszaljuk.
Sárgabarack
Tartalmaz antioxidáns hatású béta-karotint, E-vitamint, rostot, vasat és jelentős mennyiségű káliumot. Mérsékli a magas vérnyomást, hasznos a szív- és a daganatos betegségek megelőzésében. Az egészséges, hámozatlan barackokat félbevágjuk, rácsra fektetve 80 fokon aszaljuk.
Zörgősre szárítva
Szárítani a gyógy- és fűszernövényeket, valamint a nagyon apróra vágott, illetve darált zöldségeket szokás, melyeket fűszerként használunk. Ezen esetekben lehetőleg minden nedvességet el kell távolítani belőlük.
Csemege házilag
Ha sütőben szeretnénk aszalni, nélkülözhetetlen egy sütőhőmérő, és néhány rács.
2. A nyersanyagot nagyjából azonos méretűre daraboljuk, ellenkező esetben a kisebbek teljesen kiszáradnak, míg a nagyobbak nedvesek maradnak.
3. Alacsony hőmérsékleten kezdjük az aszalást.
4. Rácsszerkezetet kell használni, hogy a levegő mindenhol jól körüljárhassa a gyümölcsöt.
5. Akkor kész, ha az aszalványt két ujjunkkal összenyomjuk, és még rugalmas a gyümölcshús, de már nem csöppen ki belőle lé.
6. Az aszalás után tiszta ruhán vagy papíron szétteregetve egy napig pihentetjük.
7. Jól szellőző, száraz, hűvös helyen tároljuk, vékony, tiszta vászonból készült zacskókban felakasztva. Az aszalványokra különösen nagy veszélyt jelentenek az egerek.