Hippokratész fogalmazta meg e gyógyászati tézist, és tulajdonképpen ez a homeopátia alapgondolata is. A Samuel Hahnemann 18. századi német orvos által megújított és bevezetett megfigyelés ugyanis így hangzik: minden farmakológiailag aktív anyag, amely nagy dózisban tüneteket okoz egészséges embernél, megszünteti ugyanezen tüneteket a betegnél.
S hogy mit is jelent ez a gyakorlatban, azt könnyű érzékeltetni egy egyszerű példán. Mindenkinek könnyezett a szeme, folyt az orra hagymától, emellett viszont köztudott az is, hogy a hagyma jó a náthára, mert a benne lévő illóolajok tisztítják a légutakat. Egyes, meghűléses tünetek kezelésére szolgáló homeopátiás készítmények is tartalmazzák az allium cepát, azaz a vöröshagymát.
A homeopátiás szerek kizárólag természetes összetevőkből állnak, nincs mellékhatásuk, és nem terhelik a beteg szervezetet. Szelíd gyógymódot kínálnak: a szervezet öngyógyító törekvéseit serkentik, erősítik az immunrendszert. Kisgyermekek, kismamák és idősek is szedhetik, megelőzésre és terápiás célokra egyaránt.
Ha homeopátiáról beszélünk, lépten-nyomon a szelíd szemléletmód mutatkozik meg. A homeopátiás szerek nem ellen-szerek, nem legyőzni akarják a betegséget, hanem elősegíteni a gyógyulást. A homeopátia szelídsége nyilvánul meg abban is, hogy jól megfér a hagyományos orvoslás mellett. És ugyanezt a szelídséget látjuk viszont a homeopátia hasonlóság elve melletti másik alapfogalmában: a végtelenül parányi dózisokban. És itt érkezünk el egy másik bölcselethez: nagy mennyiségben méreg, kis mennyiségben orvosság.
A kockázatokról és mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét! |