nlc.hu
Életmód
Meseszép asszonyok

Meseszép asszonyok

Igézõ tekintetek, leginkább ez villan be, ha a keleti asszonyokra gondolunk. Nem véletlenül, hiszen az iszlám szigorú elõírásainak megfelelõen az asszonyokból szinte csak a szemük látszik.




Ezért aztán a muszlim nők megtanultak bánni legfőbb ékességükkel. Szépészeti praktikáik egyik legfontosabb momentuma a szemük festése.

Meglepő, de nemcsak ezzel az egy módszerrel élnek, ha éppen tetszeni akarnak. Ahhoz azonban, hogy megértsük szépségápolásuk lényegét, kicsit a vallásukkal kell megismerkedni. Az iszlám kultúra és vallás alapja a Korán, amely pontos útmutatással szolgál a vallás követői számára.
Ez olyan részletekig szabályozott, hogy az iszlám nők szőrtelenítésének is számontartott mitikus eredete létezik és a hammamokban, vagyis a keleti fürdőkben megfelelő helyen és megfelelő eszközökkel hetente elvégzendő feladata a nőknek.

Ahogy a sminkelés is, bár erre leginkább a szemek hangsúlyozásával készülnek. Az ókori kelet hagyományai élnek tovább ma is az árnyékos, kifejező szemek megrajzolásában. A szert, amelyet erre használnak és al-kuhlnak neveznek, kis vízben feloldva elefántcsont pálcikával vízszintes irányban szemhéjukra viszik fel. A szemet kis ideig lehunyva tartják, a végeredmény a sötét körvonalú szem. Egészségvédő szerepében annyira bíznak, hogy sok helyen már az újszülöttek szemét is hasonló módon festik.

Bár a hagyományos fátyol jól takarta, a megfelelő megjelenéshez hozzá tartozott a megtisztított fogsor is, ehhez régen összezúzott gyöngyház, tojáshéj és faszén keverékét használták. A sorból az orca sem maradhatott ki, amelyre illik pirosítót tenni.





Minden idők legősibb és legelterjedtebb szépítőszere kétségkívül a henna.

Hajfestésre és bőrfestésre használatos, már ötezer esztendővel ezelőtt is alkalmazták a test díszítésére. A test vagyis hagyomány szerint a kéz és a láb díszítésére, hiszen a hiedelem szerint az éggel és a földdel való kapcsolat transzcendens erősítésére kiválóan alkalmas a jelképszerű henna díszítés.


A henna a Közép-Keletről származik, de innen a XII. században a mogulok Indiában vitték, manapság is itt a legismertebb, de sok arab országban is elterjedt, különösen ünnepi eseményekkor használatos. A hennafestés a vidám ünnepekre illik, esküvőkön, gyermek születésekor hagyományos díszeket kapnak az asszonyok. A felfestett minták általában tradicionálisak, szigorú szabályokhoz kötődnek.

A nők életének legfontosabb pillanata az esküvő, a szertartás során a menyasszony természetesen hagyományos henna motívumokat visel. Maga a díszítés is ceremónia, ilyenkor összegyűlnek a menyasszony és a vőlegény nőrokonai, a vőlegény látja el a családot hennával, a két örömanya pedig közösen lát neki a menyasszony díszítésének.






Hagyomány, hogy az új asszony addig nem végezhet házimunkák, amíg a bőréről a henna le nem kopik. Egy másik hagyomány azt mondja, minél vörösebbre színezi a henna az ifjú asszony bőrét, annál jobban fogja őt szeretni anyósa, vagy egy másik szerint férje (ki tudja melyik a megnyugtatóbb előrejelzés?)
A menyasszony díszítésekor az ifjú férj nevének kezdőbetűit valahol elrejtik a hennaindák közé. Ha a nászéjszakán a férjnek sikerül megtalálni a monogrammot, ő lesz a ház ura, ha nem, akkor bizony az asszonya fogja viselni a nadrágot.

A hennafestés nemcsak a szépítés miatt bír jelentőséggel, maga a művelet a festés ideje alatti beszélgetés, nyugalom, csendesség és mosoly talán fontosabb, mint maga a végeredmény.

A különféle motívumok különböző jelentéssel bírnak, jelentésük alapján a viselőjük lelki állapotáról is hírt adnak:





A henna egy hűsítő hatású gyógynövény. Erre különböző sivatagi népek (pl. pandzsáb) jöttek rá elsőként. Felfedezték, hogy ha a megőrölt levelekből készült pépbe mártják kéz és lábfejüket, könnyebben elviselik a hőséget, azt is észrevették, hogy a pép eltávolítása után a hűsítő hatás mindaddig megmarad, amíg a szín kitart. A nők eleinte nagy foltot tettek a tenyerükre, amelyet kisebb pöttyökkel vettek körül és úgy találták ezzel is ugyan azt a hatást érik el.





 
• csillag: isteni jelenlét, remény
•  ötágú csillag: az öt elemet foglalja magába
•  négyzet: állandóság, becsületesség, védelem
•  rombusz : felvilágosodás
•  kör: univerzális szimbólum, a teljességet jelenti, a létezés körforgását. A lángoló kör a szimbóluma, amely a létrejövőt, születőt, teremtőt jelent.
•  félhold: a hindu vallás szerint az újszülöttet szimbolizálja, aki fürge és növekedni vágyik
•  nap: a világ ajtaja, a tudás és a halhatatlanság bejárata, esküvő
•  lótusz: a föld bősége, életfa, női nemi szerv
•  virágok: a gyermekkor törékeny mivoltát és az új életet szimbolizálják
•  gyümölcsök: halhatatlanság
•  páva: a nő hűséges társa a férj távollétében, nemzeti szimbólum, a szerelem és a vágy jelképe
•  hattyú: siker
•  hullámok: vágyakozás, szenvedély.



Tudtad?

•  a henna mellett a dauer, a műkonty, a paróka, a szemfesték, a rúzs és a szemceruza is a keleti kultúrából került a szépségiparba

•  a hajfestésre szolgáló henna nem alkalmas a bőr festésére, mert nem elég erős, hogy megfogja. Sok múlik a henna csomagolásán, ha közvetlen fény éri, megfakulhat.


Hennát szeretnél?

•  Fordulj a Hennaguruhoz! A hennafestéssel kapcsolatos kérdéseidre választ ad!»

• Figyeld a hennával foglalkozó internetes oldalakat, időről időre hennafestő tanfolyamot hirdetnek!












Mintha Marokkóban lenne.

Készítsen sáfrányos csirkét a Marokkói Uncle Ben’s mártással, és érezze otthonában az arab konyha ízeit.

Fennséges gyümölcsös mártás zamatos sárgabarackkal, mazsolával egy csipetnyi sáfránnyal, korianderrel.




Kíváncsi más világokra is?

Akkor nézzen vissza hozzánk újra és újra, hiszen az
Uncle Ben’s pár hónapon keresztül testközelbe hozza a világ legérdekesebb tájait és ízeit.
 



Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top