Életmód

9 kérdés + 9 válasz: tények és tévhitek a vérnyomásról

Magyarországon a felnőttek 16-20 százaléka, a 60 éven felüliek több mint fele magas vérnyomás betegségben szenved, ám sokan nem ismerik problémájuk okait, összefüggéseit.

Tudjuk, hogy nem jó, a túl magas vérnyomás, és az is lehet zavaró, ha túl alacsony. De arról például már kevesen tudnak, hogy ajánlott-e a sport vagy fogyasztható-e alkohol vérnyomásprobléma esetén. A leggyakoribb kérdésekre dr. Kósa Éva, az Oxygen Medical belgyógyásza, angiológusa válaszol.

1. Miért lehet magasabb a vérnyomás, ha az orvos méri?
Az orvosi rendelőben sokaknak valóban magasabb a vérnyomásértéke a megengedettnél, ami maximum 140/90 higanymilliméter. Ennek oka lehet az úgynevezett fehérköpeny-szindróma, ami azt jelenti, hogy a beteg vérnyomása az orvosok, a rendelő miatt érzett stressz miatt megemelkedik. Ezt a diagnózist azonban csak akkor szabad kimondani, ha az otthoni vérnyomásértékek igazoltan a normál tartományban vannak.

2. Öröklődik-e a magas vérnyomás?
Tény, hogy a magasvérnyomás-betegségre való hajlam több génben is meghatározott. A betegség kialakulásához azonban több tényező együttes fennállása szükséges. A genetikán kívüli kockázati tényezők jelentős hányada életmódunkkal befolyásolható. Ilyen például a dohányzás, a stressz, az elfogyasztott só mennyisége, a mozgásszegény életmód és az elhízás, amely a 2. típusú cukorbetegség elsődleges rizikófaktora is.

3. Szabad sportolni magas vérnyomással?
A sportolás megkezdése előtt be kell állítani a vérnyomást, és a megerőltető sporttevékenységek előtt ajánlatos kikérni az orvos tanácsát. Tény, hogy a rendszeres testmozgás vérnyomás-csökkentő hatással bír, illetve segít a magas vérnyomás kialakulásának megelőzésében. Ám a napi tevékenység akkor sem számít testedzésnek, ha rengeteget rohanunk és cipekedünk. A kitartóan, nem túl nagy intenzitással végzett kocogás, úszás, kerékpározás vagy akár az edzőtermi edzések az ideálisnak, hetente legalább háromszor fél órán át. (Szexuális aktus közben az ún. szisztolés (első) vérnyomásérték megemelkedik, de jól beállított vérnyomás esetén a nemi élet nem jelent veszélyt a magas vérnyomásos betegekre.)

4. Van összefüggés az elhízás és a magas vérnyomás közt?
Nagyon határozott összefüggés áll fenn, elsősorban az ún. hasi vagy alma típusú elhízással. Bizonyított tény, hogy ha a test tömege csökken, akkor mérséklődik a magas vérnyomás is. A cél eléréséhez a leghatásosabb eszköz a kalória bevitel csökkentése, és az étrend megváltoztatása. Ajánlott az omega-3 zsírsavak, gyümölcsök, zöldségek, teljes kiőrlésű pékáruk, főzelékek, rostos ételek fogyasztásának növelése.

5. Óvatosan kell bánni a sóval?
A só, pontosabban a benne lévő nátrium valóban emeli a vérnyomást, éppen ezért ajánlatos mértékkel fogyasztani. A magas vérnyomásos betegek ajánlott napi nátriumbevitele 2000-3500 mg. Magas nátriumtartamúak az instant ételek, az ételízesítők, a sós rágcsálnivalók, a mustár, a majonéz, a konzervek vagy a füstölt húsok és a felvágottak egy része is. A tengeri só használatát sem lehet túlzásba vinni, hiszen nátriumtartalma csak körülbelül tíz százalékkal alacsonyabb az asztali sóénál. A magnézium és a kálium viszont jótékony a vérnyomásra.

6. Az orrvérzés lehet a magas vérnyomás jele?
Mivel az orrban lévő nyálkahártya vékony, és bő a vérellátása, a nagyobb belső nyomás hatására ezek valóban elpattanhatnak, vagyis állhat e jelenség mögött a megemelkedett vérnyomás. Ugyanakkor orrvérzéssel járhat az orrnyálkahártya sérülése egy nátha vagy mechanikus sérülés miatt, májprobléma, esetleg ritka, jóindulatú érdaganat miatt. Amennyiben magas vérnyomás nem igazolódott a háttérben, az okot kivizsgáltatni mindenképpen érdemes.

7. Befolyásolja a napfény a vérnyomást?
Kutatások szerint a napfényes területen élők között ritkábban fordul elő magas vérnyomás betegség. Ennek oka valószínűleg a D-vitaminban keresendő, melynek szerepe lehet a vérnyomást befolyásoló hormonok termelésében. A napfény egyéb hatásai miatt mindenképpen ajánlott a mértékletesség, a fokozatosság és a déli órákban való árnyékban tartózkodás mindenki számára.

8. Az alacsony vérnyomás egészségesebb?
Az alacsony vérnyomású embereknek valóban kevésbé kell tartaniuk az agyvérzéstől vagy infarktustól, de alacsony vérnyomás betegség esetén romlik az agyi teljesítőképesség, és emelkedik az időskori depresszió és elbutulás valószínűsége a normális vérnyomással rendelkezőkhöz képest. A túl alacsony érték jelei lehetnek a szédülés, fáradtságérzés, koncentrációs nehézség, gyengeség, vagy a fejfájás.

9. Egy pohár alkohol sem megengedett magas vérnyomásnál?
Tény, hogy a nagy mennyiségű alkohol (de a tea és a kávé is) a magas vérnyomás kialakulásának esélyét növeli. Napi 1 dl jó minőségű vörösbor fogyasztása ajánlott, napi 1-2 csésze kávé megengedhető, a kóla viszont egyáltalán nem ajánlott.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top