Dr. Daniel Amen neurológus öt fő típusba sorolja az embereket, az alapján, hogy milyen indíttatásból esznek többet a kelleténél. A kategóriák: kényszeres evő, impulzív (hirtelen cselekvő) evő, kényszeres-impulzív evő, bánatevő, szorongó evő.
A doktor szerint az egy kaptafára gyártott diéták többsége azért nem működik, mert minden típus más és más, személyiségére szabott étrenddel tud csak lefogyni, mégpedig úgy, hogy a túlevés okát szünteti meg.
A kényszeres evőknek például a magas fehérjetartalmú ételek fogyasztása nem ajánlott, viszont jól teszik, ha sok összetett szénhidrátot visznek be a szervezetükbe, ez ugyanis fokozza a szerotonin, azaz „boldogsághormon” termelődését, ami pedig értelemszerűen javítja a hangulatot. Az impulzív evőknek viszont épp a fokozott szerotonintermeléstől kell megkímélniük magukat, hiszen ők eleve könnyen elveszítik a kontrollt, érdemes viszont sok csirkét és zabot enniük, ez ugyanis a dopamin termelődését segíti elő, ami javítja a koncentrációt és az önellenőrzést.
A kényszeres-impulzív evőknek a sok testmozgást, míg a bánatevőknek a omega–3-zsírsavakban gazdag ételek fogyasztását javasolja a doktor, mely segít megnyugtatni a szervezetet. A szorongó evőknek a koffeint és az alkoholt mindenképp kerülniük kell, jól teszik viszont, ha olyan ételeket esznek – például brokkolit, lencsét, diót –, amelyek bővelkednek a glutamin nevű aminosavban, mert ez oldja a feszültséget, a szorongást.
Számos szakember akad, akik nincsenek épp elragadtatva dr. Amen módszerétől, mondván, hogy azt hogy legfeljebb kifogásként használhatják azok az emberek, akik lusták megszabadulni súlyfeleslegüktől.