Rengeteg embernek okoz napi szinten problémát, hogy munkáját, feladatait és egyéb teendőit elvégezze, összehangolja, időre teljesítse. Aki nem rendelkezik valamiféle biztos stratégiával, az előbb-utóbb túlterhelt lesz, feladatait nem tudja megfelelően elvégezni, annak rendszere szétesik. Ezt elkerülendő lenne érdemes elmélyülni az időmenedzsment – angolban time management – műfajában, és olyan technikákat, mankókat elsajátítani, amelyek hatékonyan segítenek megvívni a napi harcokat. Az idő megfelelő beosztása nem mellékesen az egészségre is jótékony hatással van, a feladatok rendszerezésével ugyanis a a stressz kiiktatható. Jöjjön néhány tipp, ami segíti az időbeosztást!
1. Minden napot tervezz meg!
A napi órarendnek köszönhetően az ember úgy érezheti, kezében van az irányítás, a kontroll. Készíts egy to-do (napi feladatok) listát úgy, hogy az egyes feladatokat rangsorolod. A feladatok mellé írj egy határidőt, hogy adott feladatot reálisan mennyi idő alatt lehet teljesíteni.
Mire mennyi időd jut? Számold ki! 1. Hány órát alszol egy nap? ________ X 7 = _______ Add össze a számokat: _______ Ennyi időd marad magadra! (Ha ez a szám a nulla felé konvergál, érdemes részletesen átgondolni, honnan csíphetők le értékes percek!) |
2. Rangsorolj!
Az időigényes, de kevésbé fontos feladatoknak köszönhetően szó szerint elfolyik az idő. Éppen ezért fontos, hogy a napi feladatok sorszámot kapjanak, az S. O. S. feladatokra így több idő és energia marad.
3. Tanulj meg nemet mondani!
Sokaknak szó szerint meg kell tanulniuk a „nem” szót, márpedig ha valaki ki akar lépni az időcsapdából, a pluszfeladatokat néha vissza kell tudni utasítani.
4. Szabadulj meg a feladattól!
Saját élete tekintetében minden ember egy projektmenedzser, akinek nemcsak a „nem!”-et, de a feladatok leosztását is el kell sajátítania. Minden feladatnál érdemes átgondolni, kit lehet segítségül hívni.
5. Adagolj! Tagolj!
A nagy munkafeladatokat oszd fel kisebb feladatokra, adagokra, így nem tűnik rettenetesen teljesíthetetlennek a feladat.
6. Gyakorold a 10 perces szabályt!
Ha nem szorít a határidő, minden nap dolgozz 10 percet a rettegett munkán – se többet, se kevesebbet. A kibírható és telesíthető időtáv kicsi, de biztos sikereket hoz.
7. Értékeld a napod!
Egy héten keresztül minden nap végén értékeld ki a napodat: mire mennyi időt szántál, mennyire voltál hatékony, hol folyt el az idő, mire nem maradt idő – és keresd meg, melyik napszakokat lehetett volna okosabban beosztani. Például ha autó helyett metróval mentél dolgozni, útközben elolvashattad volna a jegyzeteidet, felhívhattad volna a családodat… stb.
8. Zárd ki a zavaró tényezőket!
Ha nagy munka előtt állsz, a naptáradba jelölj ki neki egy nagy piros időperiódust, amikor is csak a feladatra koncentrálsz. Erre az időre némítsd le a telefonod, zárd be chatablakot, nyomd ki a facebookot, zárd be az ajtót – egyszóval iktass ki mindent, ami elterelheti a figyelmed!
9. Tarts szünetet!
Bár úgy érzed, elúszol a munkával, pisilni sincs időd kimenni, kényszerítsd magad arra, hogy néha megállj és felállj. Menj ki az udvarra, szívj friss levegőt, légy magadban!