Kiderítették: az alváshiány az agysejtek elhalásához vezethet

nlc | 2014. Március 20.
Amerikai kutatók szerint az alváshiány sokkal súlyosabb következményekkel járhat, mint korábban gondolták.

Egerekkel folytatott kísérletek szerint a hosszantartó alváshiány bizonyos agysejtek 25 százalékának elhalásához vezet – állapították meg a Pennsylvaniai Egyetem orvostudományi karának kutatói. Ha ez igaz az emberek esetében is, akkor hiábavaló próbálkozás lehet bepótolni a kevés alvást – hangoztatják a szakemberek, akik úgy vélik, hogy a jövőben lehetséges lesz kifejleszteni egy olyan gyógyszert, amely védi az agyat az alváshiány mellékhatásaitól.

A kutatók az egereket ébren tartották, hogy előidézzék a modern életben előforduló éjszakai műszakokkal, késő estékbe nyúló munkaidővel összefüggő alváshiányt. Tanulmányozták az állatok azon agysejtjeit, amelyek az agy éber állapotban tartásáért felelősek. Többnapos alváshiány nyomán – amely leképezte az éjszakai munkát végzők alvásritmusából fakadó napi átlag négy-öt órányi alvás következményeit – az egerek elvesztették agysejtjeik 25 százalékát az agytörzsben. A szakemberek szerint ez az első bizonyíték arra, hogy az alváshiány az agysejtek elvesztéséhez vezethet.

“Bizonyítékunk van arra, hogy az alváshiány visszafordíthatatlan sérüléshez vezethet. Ez egy egyszerű állatnál fordulhat elő, de ez azt jelzi, hogy nagyon alaposan meg kell vizsgálnunk az emberek esetében” – jelentette ki Sigfrid Veasey, az Alvás és Cirkadián Neurobiológiai Központ illetékese. Mint mondta, a következő lépés az lesz, hogy elhunyt emberek agyát fogják vizsgálni, akik váltott műszakban dolgoztak, hogy bizonyítékot találjanak az agysejtek bárminemű pusztulására.

Exit mobile version