Az Indiana Egyetem kutatói úgy vélik, hogy a kispapáknak ugyanakkora esélyük van a szülés utáni depresszióra, mint az anyukáknak, ez a probléma mégsem kap akkora figyelmet, mint amekkorát megérdemelne.
Minden tizedik apuka érintett!
A felismerést azonban megnehezíti, hogy a férfiak szeretik magukban tartani félelmeiket és negatív érzéseiket, inkább csendben emésztik magukat ahelyett, hogy segítséget kérnének egy hozzájuk közel álló személytől vagy egy szakembertől. Világszerte minden tizedik kisgyermekes apuka megszenvedi a szülővé válást, a figyelmeztető jelek legtöbbször a baba 3 és 6 hónapos kora körül jelentkeznek. A férfiakra leselkedő szülés utáni depresszió leggyakoribb oka a hirtelen megnövekedett felelősség, a félelem az anyagi biztonság elveszítésétől, az újszülött gondozásával járó stressz, valamint a kialvatlanság. Sok férfinek (teljesen érthetően) lelki fájdalmat okoz az is, hogy a baba születését követően jelentősen kevesebb jut neki párja figyelméből.
Kellemetlen következmények
A férfiakat érintő szülés utáni depressziót sem szabad félvállról venni – hangsúlyozza Erika Cheng, az Indiana Egyetem kutatója –, mert komoly következményekkel járhat, ha nem ismerik fel időben. A problémában érintett apukák meglehetősen távolságtartók a gyermekeikkel, ami ha hosszabb ideig áll fenn, kedvezőtlenül hathat a kicsik értelmi fejlődésére, és a későbbiekben viselkedészavarokat eredményezhet. Az sem elhanyagolható megfigyelés, hogy a szülés utáni depresszióban szenvedő nők és férfiak gyermekei nagyobb eséllyel válnak depresszióssá felnőttként, vagyis a kicsik jövője miatt is fontos lenne időben kezelni a problémát – foglalta össze a szakértő.
Jelek, amiket nem lehet nem észrevenni
Fontos tudni, hogy a szülés utáni depresszió teljes mértékben gyógyítható, ahhoz azonban, hogy az érintettek jó kezekbe kerüljenek, az első és leglényegesebb lépés a felismerés. Azt, hogy a baba érkezése nem csak pozitív érzelmeket vált ki, sokan szégyellik, és eszük ágában sincs erről másokkal beszélgetni. Sokat segíthet, ha az újdonsült szülőket figyelmes családtagok és érdeklődő barátok veszik körül, a szülés utáni depresszió ugyanis – mind a nőknél, mind a férfiaknál – olyan tünetekkel jár együtt, amelyeket nem lehet túl sokáig rejtegetni:
- testi-lelki kimerültség
- szomorúság
- álmatlanság, alvászavarok
- elszigetelődés a kisbabától, a közvetlen családtagoktól és a külvilágtól
- koncentrációs zavarok, általános teljesítményromlás
- inkompetencia érzése az apaszereppel kapcsolatban