Bár a mai napig sok a bizonytalanság és jellemző az információhiány a koronavírussal kapcsolatban, azt biztosan lehet tudni, hogy amivel a leghatékonyabban védekezhetünk ellene:
- rendszeresen és alaposan tisztálkodjunk, a szokásosnál többször iktassunk be kézmosást,
- minden fronton ügyeljünk a higiéniára,
- lehetőleg kerüljük a tömeget,
- köhögéskor és tüsszentéskor takarjuk el az arcunkat.
Az említett óvintézkedések pedig leginkább azért indokoltak, mert ha olyan felületekhez érünk, amelyeken a koronavírus megtalálható, majd hozzáérünk az arcunkhoz, a vírus kórokozója máris közel került a szánkhoz, az orrunkhoz és a szemünkhöz, így fertőzőképes lesz.
Egy frissen megjelent cikk most egy újabb veszélyes vírushordozója hívja fel a figyelmünket, ami nem más, mint az okostelefonunk, ami szintén komoly koronavírus-fertőzési kockázatot jelent.
A SARS-CoV-2, vagyis az új koronavírus előző verziója, a SARS-CoV adatai alapján a WHO szerint:
- a falon és kezelt felületű bútorokon 36,
- műanyagon és rozsdamentes acélon 72,
- üvegen pedig 96 órán át maradhat fertőzőképes.
Ebből kiindulva a mobiltelefonok kijelzői, amelyek tulajdonságai leginkább az üvegére hasonlítanak, felületükön, tisztítás nélkül az új koronavírus akár 4 napig is fertőzőképes maradhat. Például úgy, hogy egy tömegközlekedési eszközön utazva egy vírushordozó beteg köhög a közelünkben, miközben nyomkodjuk a telefonunkat.
A megoldás? Rendszeresen tisztítsuk a telefonunkat, mikroszálas kendővel vagy más, kimondottan erre a célra kifejlesztett fertőtlenítő szerrel, eszközzel stb.