Egyre nő az esélye annak, hogy a globális átlaghőmérséklet már a következő öt évben 1,5 Celsius-fokkal meghaladja az iparosodás előtti szintet – derült ki a Meteorológiai Világszervezet (WMO) által közzétett friss mutatókból.
A kutatók szerint jelenleg 20 százalék az esély arra, hogy a kritikus szint átlépése már a 2024 előtti évek valamelyikében bekövetkezik, de a globális felmelegedés 1,5 Celsius-fokra korlátozásával elkerülhetők a klímaváltozás legsúlyosabb hatásai.
Bolygónk átlaghőmérséklete már most több mint 1 Celsius-fokkal növekedett az 1850-es évekhez képest és valószínűleg ezen a szinten is marad a következő öt évben, és több vihar lesz Európa nyugati része felett az emelkedő tengervízszint miatt.
A jelentés készítésekor a kutatók számításba vették a természet változékonyságát, valamint az emberi tevékenységekből eredő szén-dioxid-kibocsátást, ugyanakkor nem vették figyelembe a koronavírus-járvány miatti emissziócsökkenést.
Petteri Taalas, a világszervezet főtitkára szerint a koronavírus-járvány miatti szén-dioxid kibocsátás csökkenés nem igazán fogja befolyásolni a helyzetet, mivel a szén-dioxid nagyon hosszú ideig megmarad a légkörben.
(MTI)
(Kiemelt kép: Pixabay)
- „Ha az állatok beperelnék az emberiséget, mit hoznánk fel mentségünkre?”
- Ha megőrül az időjárás, megőrülünk mi is?
- Vegán étrend vagy kevesebb repülés? Ez a 10 leghatékonyabb dolog, amit te is megtehetsz a klímaváltozás ellen